| FatUglyVirgin a întrebat:

De cateva zile cand pornesc pc-ul ecranul se face negru, imi arata logo-ul ASrock si se face negru, iar ca sa se deschida pana la capat trebuia sa-l restartez de 5-10 ori
problema nu e de la windows/drivere sau praf in pc, monitorul nu se inchide., doar se face negru

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca semnalul e problema si nu monitorul. Asta inseamna ca ai o problema hardware, cel mai probabil pe placa de baza dar cauza poate fi si placa video sau RAM-ul. Din pacate nu exista o cale usoara de a identifica problema, singura care functioneaza 100% fiind inlocuirea, pe rand, a componentelor, pentru a o identifica pe cea defecta.

| FatUglyVirgin explică (pentru anonim_4396):

Pc-ul este nou de 3-4 luni iar placa video este de 2 ani si au mers bine pana acum

| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Putea sa aiba si o zi, orice echipament electric se poate strica, inca nu a fost inventat un dispozitiv infailibil de acest gen. Cu atat mai putin componentele produse in masa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Cand pornesti calculatorul si ecranul ramane negru, sunetul windows-ului se mai aude? Daca se mai aude, atunci problema poate fi de la placa video, cablu sau monitor. Dar eu zic ca sunetul nu ti se aude si problema va fi constatata pe placa de baza. Cel putin asta e pronosticul meu, la rece, fara sa pot face vreun test pe respectiva statie.

| FatUglyVirgin explică (pentru anonim_4396):

Sunetul se aude, vad si logo-ul de la windows tot o secunda dupa care se face negru la loc.led-ul de la monitor e verde.

| FatUglyVirgin explică (pentru FatUglyVirgin):

Daca vrei pot uploada un video pe yt

| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Ai doua placi video, una onboard si una pe care ai instalat-o tu?

| FatUglyVirgin explică (pentru anonim_4396):

Am doar placa video dedicata

| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Va trebui sa imprumuti un monitor, un cablu si o placa video, de la un prieten. Inlocuieste-le pe rand si vei afla care echipament este cauza problemei tale.

| FatUglyVirgin explică (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca e o problema de la capacitorii monitorului, nu e de la cablu sau placa video