| FunnkyDara a întrebat:

De cateva zile incerc sa intru pe PC insa cand se deschide imi apare sa pun parola de la calculator, o pun si imi zice ca sistemul nu ma lasa sa ma loghez acum pentru ca numele nu se potriveste cu domeniul. P.S. eu nu aveam parola si acum scriu de pe alt calculator. Va rog sa ma ajuta-i funda

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Ai incercat sa deschizi PC-ul in Safe Mode? Daca nu, incearca asa: il pornesti si apesi tasta F8 de multe ori pana apare un mesaj de unde vei selecta "Safe Mode with Command Prompt". Dupa ce porneste in Safe Mode, deschizi Command Promp (Start>RUN>cmd) si in casuta aia scrii asta: net user "aaa" 123456 ("aaa" este numele contului de adminsitrator care cere parola, vezi numele in Control Panel si 123456 este noua parola). Dupa ce ai scris asta, apesi enter si cand pornesti calculatorul bagi parola 123456, pe care o poti schimba ulterior din Control Panel (sau desigur, poti sa scoti sa-ti mai ceara parola).

| FunnkyDara explică (pentru JustCosmin):

Buna am incercat chestia asta dar cand dau pe Safe Mode imi apare sa dau doar pe MIcrosoft... numai stiu cum se cheama asta cu Microsoft si dupa imi apar mai multe scrisuri dupa mi se deschide normalsi trebuie sa dau pe numele meu sau pe administrator ca sa intru in PC
Dupa imi pun parola si imi zice mesajul asta:Logon message the system cannot log you on now because the domain ADIANA is not available asta e mesajul.ADIANA cred ca este numele meu de la cont dar user name al meu este adina

| JustCosmin a răspuns (pentru FunnkyDara):

Pe Administrator ai incercat? Dai click pe contul Administrator si apesi Enter (e posibil sa nu aiba parola setata).

| FunnkyDara explică (pentru JustCosmin):

Am incercat si imi da acelasi mesaj

| JustCosmin a răspuns (pentru FunnkyDara):

Daca nu merge nici cu Safe Mode, nici pe direct, au mai ramas doua variante. Fie pui un DVD cu Windows si alegi Windows Repair, fie instalezi Windows-ul din nou.

| FunnkyDara explică (pentru JustCosmin):

Eu am Cd cu care sa imi instalez Windows-ul numai ca eu nu stiu sa instalez ca deobici altcineva imi instala

| FunnkyDara explică (pentru JustCosmin):

Cand imi instalex din nou Windows-ul imi pierd tot ce aveam in calculator?

| JustCosmin a răspuns (pentru FunnkyDara):

E timpul sa inveti :P ( 1. Tutorial cu poze instalare Windows XP: http://www.msdesign.ro/tutoriale/instalare-windows-xp/ - la poza unde apare unpartitioned space, tu de fapt o sa ai deja partitiile facute, o sa alegi partitia C si apesi Enter;
2. Tutorial instalare Windows 7 cu poze: http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html (aceiasi chestie, tu deja ai partitiile facute, o sa selectezi Disk 0:Partition 2 si o sa dai format, dupa care dai next)
Ti-am explicat asa pentru a nu formata tot HDD-ul sa pierzi toate datele, o sa formatezi doar partitia C:\.
Bafta.

| JustCosmin a răspuns (pentru FunnkyDara):

Ti-am raspuns la intrebare. O sa formatezi doar partitia C:\ si deci vei pierde doar ce aveai pe Desktop si pe C (cred ca doar programe aveai pe C, nu cred ca ai salvat ceva poze sau documente).