| stefanst2312 a întrebat:

De cateva zile se aude un bazait din laptop. Nu se aude mereu ci doar in anumite momente. Se aude in special cand il deschid, dar dupa cand incep sa il utilizez se opreste acel bazait. Se aude ca si cum s-ar incerca o conexiune dar dupa se opreste, dureaza undeva la cateva secunde, dupa care sunetul reapare dupa ceva timp.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dul in service si vad ei.

| RAY a răspuns:

O luam așa,când apeși butonul de power biosul testează componentele,cpu,memoria RAM, hardurile sata, ventilatorul, daca ai ssd nu se aude nimic, asta e cauza coolerul că se testează de fiecare data

| stefanst2312 explică (pentru RAY):

Da, stiu ce zici, dar el pana nu incep sa umblu pe el, nu se opreste acel sunet. Nu este un sunet de o intensitate mare. E ca si cum ar trece curentul, nu stiu cum sa explic. Si se mai aude uneori cand opresc laptop. Adica cand ii dau shut down atunci incepe.

| NLS a răspuns:

Poate fi coil whine, DAR in Acest caz ar trebui sa se audă permanent, sau perioade lungi de timp, si în special când îl forjezi.

Daca se aude mai mult la pornire, probabil e ventilatorul.

| stefanst2312 explică (pentru NLS):

Azi am lucrat intens pe el și doar la pornire a făcut dar după nici un minut s-a terminat și nu s-a mai auzit

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Poate fi cooler-ul. Adesea, interiorul laptopului se incarca de praf, scame - functie de locul unde a stat. Probabil e in garantie. Daca e asa, du-l in service. Daca nu, va trebui sa sacrifici niste bani pentru a-l diagnostica si a rezolva problema. Cale de mijloc nu exista. Nu te sfatuiesc sa te apuci sa-l desfaci. Vei pierde garantia sau, daca nu mai e cazul, vei pierde timpul. Bafta, sa-ti iasa si sa-l rezolvi repede, repede.

| stefanst2312 explică:

Pe net am citit ceva de coil whine

| stefanst2312 explică:

Din cate am observat, daca ii conectez diferiti "Consumatori" (mouse, casti, tastatura), nu mai face deloc acel sunet

| NLS a răspuns (pentru stefanst2312):

Atunci e aproape sigur coil whine.
Si e un fenomen destul de întâlnit și de normal.

| stefanst2312 explică (pentru NLS):

El asa nu se incalzeste super tare sau sa iasa un miros ciudat din el sau coolerul sa porneasca maxim. Pur si simplu e acel sunet, atat.

| RAY a răspuns (pentru stefanst2312):

Ce sunet e un fel de bib? Daca e așa cum spui e testarea perificelor