| Sonia822 a întrebat:

De ce au masinile de spalat sistem de detectare spuma? de ce nu se adauga detergent manual la masina automata, ce face spuma?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Detergentele cu spuma sunt cele pentru spalare manuala.
In masina de spalat, spuma poate iesi din cuva si ajunge usor la electronica de comanda, distrugand-o.
Sistemul de detectare spuma are sarcina de a proteja masina de asemenea avarii nedorite.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Spuma strica treaba in masinile automate. Ramane in partea de sus a cuvei si contamineaza rufele cu detergent dupa clatire.
Poate ai observat ca masinile de spalat folosesc putina apa, uda hainele, nu le scufunda complet, ca la spalarea manuala. Daca inauntru e plin de spuma, clatirea ar trebui repetata de vreo 10 ori, ca sa iasa rufele curate, fara urme de detergent.
Se mai intampla la unele obiecte (la incaltaminte in special), sa faca spuma si detergentul automat. Se aduna spuma sus in masina, iar cand se termina programul, cade pe incaltamintea proaspat clatita, fiind astfel necesara o noua clatire.

| relian a răspuns:

Stiu si eu ce masina de splat ai tu.La mine nu are nici un detector de spuma. Dteregent pun eu manual,ori direct peste haine,ori in o cuva micuta,unde masina baga apa peste si cade in cuva cu haine,aia e tot.
Pot sa umplu cuva cu apa pana sus,ce spune cineva pe aici ca doara uda hainele, asa sa le spele el, eu cufund hainele in apa total.
Am masina cu cuva vertical, pun cata apa doresc.
Spuma nu am vazut niciodata sa faca, folosesc detergen pentru masini de spalat.

Deci depinde si ce masina de splat ai, trotineta ca in europa ori masina de splat adevarata laughing