| boborock2011 a întrebat:

Care e diferenta dintre detergent manual si automat? ca nu face spuma? spre exemplu, pot pune dero manual, in masina de spalat?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Si faptul ca face spuma este o deosebire si mai este si faptul ca cel automat trebuie sa spele la o temperatura mai ridicata,fata de cel manual, in care trebuie sa bagi mana si sa nu te oparesti. Daca bagi detergent manual in masina automata de spalat, iti vei umple baia de spuma si clabuc care va iesi pe gaurile din spate ale masinii. Si nici nu vei reusi sa speli ceva! Asa ca... uita de asa ceva!

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Este vorba de consistenta chimica din detergent. Au retete diferite si sunt create special pentru acele tipuri de spalare.

| Zazu a răspuns:

Da,poti pune si detergent manual, numai ca trebuie sa pui si o cana de otet sau balsam de rufe impreuna cu detergentul pentru a neutraliza spuma.
Acelasi lucru se intampla cu masina de spalat vase, putin balsam de rufe si se rezolva cu spuma.

| GuessWhoIAm a răspuns:

Manual-face spuma multa
automat-face spuma mai putina

| MrMike a răspuns:

Nu ti-as recomanda sa faci asa ceva, cel manual face prea multa spuma, hainele nu se mai spala/clatesc bine, poti strica masina din cauza spumei. Daca ar fi functionat nu cred ca se mai inventa dero automat(ramanea unul universal).
Daca vrei sa faci vreo farsa cuiva poti ascunde o cutie de detergent manual printre haine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti pune dar efectul nu va fi acelasi. Dero automat se dizolva mai greu, freaca mai mult si persista mai mult.