| hoLigan a întrebat:

De ce cand aprind calculatorul dupa ce se incarca windowsul se stinge monitoru si nu se vede nimic numa palpaie becu de la monitor ca si cum ar fi oprit calculatoru dar calculatoru este pornit si windowsul acum l-am instalat si am dat restart si nu mai pornea dau funda!

9 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Este ceva normal sa se intunece imaginea dupa ce apare logo-ul de incarcare al celor de la Microsoft, dar numai pentru putin timp se intuneca imaginea. Reinstaleaza windows-ul folosind alt CD decat cel anterior.

| hoLigan explică (pentru Ronnix):

Nu mai inteleg nimic pana acum aveam alte probleme am incercat deja 3 windowsuri asta care s-a dus pana la sfarsit cu instalu se intuneca dupa logoul de pronire ce ma enerveaza!

| CupY a răspuns:

Incearca dupa ce-l deschizi sa apesi F8 sau F5 nu mai stiu exact si sa intri cu Safe Mode. Dupa ce intri in windows safe mode dezinstalezi ultimul program care l-ai instalat sau dezinstalezi placa grafica si dai restart normal. Ar trebui sa mearga.

Mult succes.

| hoLigan explică (pentru CupY):

Nu am instalat inca absolut nimic s-a blocat am dat restart si nu mai pornea!

| CupY a răspuns (pentru hoLigan):

Atunci din păcate cred că e o problemă la placa grafică dacă ai noroc, dacă nu e mai rău. Nu-ți rămâne decât să-l duci la service. Încearcă faza cu F5 sau F8 si cu safe mode... dacă nici așa nu merge, încearcă alt monitor. dacă nici așa nu merge-> service!

Succes!

| Lexon a răspuns:

Sunt cam trei posibilitati: ori ai rezolutia sau refresh-ul puse la valori pe care monitorul tau nu le duce, ori placa video este defecta, ori nu ai instalate driverele care trebuie.
Ca sa verifici rezolutia:
Pornesti in safe mode prin apasarea tastei F8 in mod repetat la pornire (imediat dupa ce calculatorul face beep-ul de pornire), si selectraea optiunii de bootare "Safe Mode".
Dupa ce s-a lansat windowsul pui rezolutia afisarii la o valoare mai mica (1024/768 sa zicem), si refreesh-ul la 75 in cazul in care ai monitor cu tub catodic.
Salvezi setarile si restartezi calculatorul.
Bafta!

| qwerty21 a răspuns:

Am avut si eu
e din cauza la rezolutie.
nu ti-ai setat-o bine.

| raducsplayer a răspuns:

S-ar putea sa aiba o problema ecranul.asa am avut si eu

| hoLigan explică (pentru raducsplayer):

Imposibil ca acum is pe alt calculator si aceiasi ecran deci nu are nimic monitoru