| swsh12314 a întrebat:

De ce face urat sistemul audio cand conectez la PC-ul meu, dar daca bag in telefon sau la alt laptop se aude perfect? Este sursa/placa de baza de vina? (Am conectat castile mele care au Jack 3.5mm cu un adaptor USB si nu are nici-o problema) Am schimbat si cablul aux cu unul nou si la fel si am si conectat aux de la sistem in adaptor-ul de la casti si se aude putin mai incet "bazaitul".

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Calculatorul trebuie sa aiba priza cu impamantare, dar mai poate fi si de la placa de baza - am auzit si eu de multe ori cum circula curentul prin calculator si peste semnalul audio se mai suprapun oscilatiile curentului de la sursa generate de functionarea componentelor din PC. Poate ca o placa de sunet pe USB fiind in exteriorul pc-ului ar putea da un semnal mai bun. Nu toate placile pe USB sunt facute corect. Am intalnit printre placile ieftine si bune si rele. La un model de placa de sunet USB nu au pus condensatoare la iesirea de 3, 5mm si nu mergea bine. La alt model, la acelasi pret avea condensatoare si mergea bine. Am pus eu 2 condensatoare de 100uF/6, 3V si a merge si cea care nu avea condensatoare. Depinde de noroc. Placa ta de sunet trebuie sa fie buna ca nu e chiar ieftina. Ar putea fi problema aceea cu rezistentele in paralel cu iesirea. Placa de sunet nu are rezistente la iesire si circuitul lucreaza lejer si firul central nu e ancorat mai puternic la masa si poate prinde brumul de retea. Se poate incerca un fir cat mai scurt de la placa audio pe USB, deci pana in 10cm, ca sa nu prinda bruiaje cu firul audio, ca placa de sunet pe USB are cablu USB care ar putea fi mai lung, Alta varianta e aceea cu rezistorii de 50-300 ohmi pusi in paralel pe fiecare canal, pe cablul audio. Semnalul util de la placa trece de rezistori. Placa merge si la casti care au 32 ohmi. La 100 ohmi nu e problema. Acei rezistori in schimb taie brumul de retea care nu are forta sa genereze tensiune pe rezistorii de 100 ohmi, deci se va auzi numai sunetul de la placa audio, fara brum de retea. Alta varianta e un emitator bluetooth pe usb pus la PC si un receptor USB pus la sistemul audio. In felul asta dispar cuplajele prin cablu dintre masa sistemului si masa PC-ului, dar e complicat cu atatea adaptoare.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa audio de la PC nu este filtarata bine si baga brum. Ar trebui un filtru de brum: https://bit.ly/2V9LZSY

| Algo098 a răspuns:

"Am conectat castile mele care au Jack 3.5mm cu un adaptor USB si nu are nici-o problema": aici nu inteleg ce treaba are adaptorul usb cu castile cu jack de 3, 5mm, ce fel de adaptor? Ce adapteaza? Nu are PC-ul mufa de 3, 5 ca sa mearga castile direct?
PC-ul e laptop sau desktop? Castile cu mufa de 3, 5 au o singura mufa, sau 2? Au microfon? Adaptorul USB e placa de sunet pe USB?
O posibilitate e ca semnalul de la palaca de sunet sa aiba iesirea cam in aer si combinat cu o impedanta ridicata intrarilor sistemului audio sa primeasca pe firul central semnal parazit si atunci, solutia ar fi sa se puna in paralel cu fiecare canal cate un rezistor intre 100 ohmi si 300 ohmi care va taia semnalul parazit de mina putere care poate fi captat de cablu.
Alta varianta e folosirea unei placi de sunet pe USB de calitate sau o transmisie bluetooth. http://imgur.com/PldwoMa

| swsh12314 explică (pentru Algo098):

Https://www.emag.ro/......D04631BBM/

Este placa de sunet de la castile pe care le-am cumparat.
Si da, este unitate/calculator are si in fata si in spate 2 mufe de audio/microfon si se aude la fel "bazait-ul" acela

| Algo098 a răspuns (pentru swsh12314):

Calculatorul trebuie sa aiba priza cu impamantare, dar mai poate fi si de la placa de baza - am auzit si eu de multe ori cum circula curentul prin calculator si peste semnalul audio se mai suprapun oscilatiile curentului de la sursa generate de functionarea componentelor din PC. Poate ca o placa de sunet pe USB fiind in exteriorul pc-ului ar putea da un semnal mai bun. Nu toate placile pe USB sunt facute corect. Am intalnit printre placile ieftine si bune si rele. La un model de placa de sunet USB nu au pus condensatoare la iesirea de 3, 5mm si nu mergea bine. La alt model, la acelasi pret avea condensatoare si mergea bine. Am pus eu 2 condensatoare de 100uF/6, 3V si a merge si cea care nu avea condensatoare. Depinde de noroc. Placa ta de sunet trebuie sa fie buna ca nu e chiar ieftina. Ar putea fi problema aceea cu rezistentele in paralel cu iesirea. Placa de sunet nu are rezistente la iesire si circuitul lucreaza lejer si firul central nu e ancorat mai puternic la masa si poate prinde brumul de retea. Se poate incerca un fir cat mai scurt de la placa audio pe USB, deci pana in 10cm, ca sa nu prinda bruiaje cu firul audio, ca placa de sunet pe USB are cablu USB care ar putea fi mai lung, Alta varianta e aceea cu rezistorii de 50-300 ohmi pusi in paralel pe fiecare canal, pe cablul audio. Semnalul util de la placa trece de rezistori. Placa merge si la casti care au 32 ohmi. La 100 ohmi nu e problema. Acei rezistori in schimb taie brumul de retea care nu are forta sa genereze tensiune pe rezistorii de 100 ohmi, deci se va auzi numai sunetul de la placa audio, fara brum de retea. Alta varianta e un emitator bluetooth pe usb pus la PC si un receptor USB pus la sistemul audio. In felul asta dispar cuplajele prin cablu dintre masa sistemului si masa PC-ului, dar e complicat cu atatea adaptoare.

| Eugen80 a răspuns:

Nu ai impamantare la priza in care bagi PC-ul sau sursa ta este de proasta calitate. Sau placa de baza nu are ecranare.