| Davidoaia a întrebat:

De ce imi bazaie boxele atunci cand e conectat modemul si nu prea are semnal sau cand incarc pagini sau orice si el nu prea are semnal? Cand e deconectat modemul nu bazaie deloc. mentionez ca am stick modem de la clicknet [portabil pentru laptop-uri]

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Probabil sunt interferenţe "radio" (de undă)...
Dacă asta se întâmplă şi atunci când îţi sună telefonul este ceva normal (în măsura în care ai nişte boxe ce probabil nu sunt ecranate... adică poate ai boxe ieftine şi, cum s-ar zice, proaste).

Pe scurt, electronica din modem (pentru că este cel mai probabil cu SIM) nu se "pupă" cu electronica boxelor (mai ales dacă acestea au un amplificator propriu, integrat).
Aşa cum ziceam, cu nişte boxe mai de soi aşa ceva n-ar trebui să se întâmple.

| Davidoaia explică (pentru Yugeen):

Da ai dreptate laughing) sunt cele mai ieftine pe care le-am gasit ca nu mai aveam atunci bani la mine laughing) dar...de ce cand am semnalul full nu bazaie sau nu asa de tare ca atunci cand e mai slab thinking

| Yugeen a răspuns (pentru Davidoaia):

Crede-mă, nu te ajută cu nimic explicaţia... poate decât dacă vrei să te apuci să contruieşti tu un device care să nu bâzâie. tongue
Pe scurt, atunci cand telefonul (sau în cazul ăsta, modemul) are semnal full el nu are nevoie sa "caute" intensiv o reţea, motiv pentru care nu emite "radiaţii" (aşa se spune în "popor" happy ) la fel de puternic ca atunci când ar avea semnalul slab.
Gândeşte-te că vorbeşti cu o persoană care este lângă tine... şi vorbeşti încet/moderat cu ea pentru că te aude ("are semnal bun" happy )... apoi gândeşte-te că respectiva persoană se îndepărteaza ("îi scade semnalul") şi totuşi vrei să îi transmiţi ceva, caz în care ce faci? tongue
În ultimul caz ai nevoie să strigi tare, să creezi poluare fonică, etc. lucru care pentru altineva de lângă tine ar fi deranjant.
Sper că paralela asta te-a ajutat cât de cât...hee hee
Ca fapt divers, vei observa că atunci când ai semnal mai slab şi bateria ţi se va consuma mai repede din exact acelaşi motiv expus mai sus.

Numai bine, o zi deosebita! happy

| Davidoaia explică (pentru Yugeen):

Multumesc pentru raspuns!, foarte eficient big grin

4 răspunsuri:
| Ktx86 a răspuns:

Internetul prin stick USB se bazeaza pe aceeasi tehnologie ca si la telefoanele mobile, daca ai observat cand primesti sau dai un apel de pe telefonul celular la fel fac boxele. Asta e explicatia.