| yoonny a întrebat:

De ce imi sta calculatorul pornit doar 5 minute, apoi se opreste?

funda

ce ii pot face?

Răspuns Câştigător
| SmokeyEye a răspuns:

Se poate sa-ti trimita si daca nu vorbesti cu el. Trebuie doar sa iti stie ip-ul sau mac-ul sau adresa la care locuiesti si firma de la care ai net. Virusii se pot trimite si daca ai calculatorul oprit(trebuie doar sa fie conectat la net ). Doar ca sunt putini care stiu sa faca asta.Iar cei ce stiu, nu cred ca se complica pentru nimic.Adica,ce ar avea de castigat? Daca vrea sa se razbune, iti da un overclock la placa si iti arde procesorul in cateva minute. Dar nu vad de ce ar face cineva asta. Nu te mai gandi ca e virus, verifica-ti componentele din el, daca functioneaza optim.

33 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Nu te lua dupa toti "expertii" in informatica...
Sunt 2 posibilitati:
1. Il ai setat sa intre in stand-by dupa 5 minute. (Totusi ma mira faptul ca la o problema asa grava nu ne spui nici ma car ce sistem de operare ai).
Ii dai click dreapta pe desktop, properties, screen saver, power options si la toate rubricile pui never.
2. Ai probleme la sursa. Daca este mai vechi si ai mai montat si cateva dispozitive in plus, sursa cedeaza...

| SmokeyEye a răspuns (pentru alecx4music):

Vezi tu, Alex, aici pe totipentruunu...Toti vor sa ajute.Il fac pe Yoonny sa-si stearga toate jocurile pentru care a lasat pc-ul pornit nopti intregi sa se downloadeze, pentru o problema posibil tehnica. Sti povestea cu tipul care suna la service sa zica ca nu-i mai porneste calculatorul? http://www.umor.ro/umor.php?category=17

Răspuns utilizator avertizat
| Predator30 a răspuns:

Eu cred ca ii sursa de alimentare de vina ca si eu am patit de multe ori la fel bafta...

| SmokeyEye a răspuns:

Unitatea centrala sau laptopul?
Pai se supraincalzeste si se inchide automat.Ce, preferi sa se arda? Vezi ca ai probleme cu coolerele, sau poate fi de la sursa. Slabe sanse sa fie virus( virusii restarteaza de obicei).

| Decebal a răspuns:

Reinstaleaza sistema de operare, daca nu ajuta fa ordine in calculator scaneaza probabil mai ai si virusi happy funda?

| TupacShakur a răspuns:

Incearca sa cureti cooleru si ventilatorul de la sursa.
daca s-a adunat mult praf in cooleru de la procesor acesta se incalzeste mult si se inchide pentru a preveni arderea lui.

| alicutza113 a răspuns:

Reformatare!

| SmokeyEye a răspuns (pentru alicutza113):

Cum poti sa ii recomanzi sa stearga tot de pe hard cand problema poate fi de la o eroare din bios de exemplu. Daca termometrul indica temperatura gresit, el crede ca e foarte incalzit si se inchide. Poate nu ii porneste coolerul de la sursa. Mai bine da 50 lei pe unul nou, decat sa stearga toata informatia din PC, si dupa aia sa constate ca are aceeasi problema. Daca problema e de la priza? ( nu face contact bine mufa) sau de la cablul de alimentare din spate. N u orice se rezolva cu alt ctrl del...

| Predator30 a răspuns (pentru SmokeyEye):

Asa-i artlover ca si eu am patit la fel si am fost la un specialist in calculatoare si mi-a spus ca sursa de alimentare era de vina si tot asa mi se intampla si mie ca si la yoonny...

| yoonny explică (pentru SmokeyEye):

Se poate sa imi trimita cineva virusi doar vorbind cu el pe messenger?

| Predator30 a răspuns (pentru yoonny):

Daca ai salvat niste fisiere care ti-lea trimis da si le-ai deschis daca numa ai vorbit nu are cum

| yoonny explică (pentru Predator30):

Am vorbit doar...nimic altceva si acum vad ca au trecut mai mult de 15 minute si nu s-a mai oprit

| Predator30 a răspuns (pentru yoonny):

Bine atunci sigur nu ii de la virusi totusi eu zic sa mergi la un servicu de asta de calculatoare ca mai mult ca sigur sursa este de vina la fel am patit si eu

| Eygey a răspuns (pentru yoonny):

Nu n-are cum sa iti trimita virusi doar vorbind cu el pe mess.

| yoonny explică (pentru SmokeyEye):

Apropo e unitate centrala, nu laptop

| alecx4music a răspuns (pentru SmokeyEye):

Este imposibil sa primesti virusi, atat timp cat calculatorul este oprit, si ca sa iti faca overclock printr-un program doar ca sa se razbune, trebuie sa fie foarte bun in programare si ma refer la ani de studiu in programare, aproape imposibil. Cred ca te-ai uitat la prea multe filme cu hackeri.

| SmokeyEye a răspuns (pentru alecx4music):

Sau am studiat la o facultate decenta, chestii de IT si chiar stiu sa fac chestiile alea. Daca tie iti ia ani de studiu in programare ca sa stii linux...afla ca unii invata java intr-un sem, C++ in alt sem, apoi trec la unix, linux..in 8 ani poti sa devi as, in orice, daca iti place.
Chestia cu virusii, era o joaca in liceu pentru mine.

| alecx4music a răspuns (pentru SmokeyEye):

Lumineaza-ma si pe mine, cum trimiti un virus unui calculator oprit, dar conectat la net, cum ai spus tu? laughing))
Pentru ca din punct de vedere tehnic este imposibil.
Nu poti accesa memoria sau datele calcutoralui, decat daca este in functiune. Indiferent ce fel de virus este, mai intai trebuie sa pornesti calculatorul si apoi sa trimiti virusul calculatorului respectiv. Sau la voi la facultate nu s-a predat treaba cu priza?

| SmokeyEye a răspuns (pentru alecx4music):

Il trimiti, e pe drum si sta pe fir pana il pornesti, dupa aia bum!

| SmokeyEye a răspuns (pentru alecx4music):

Ti-e dor cumva de eroarea IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL? Vrei sa ai condensatori mai "bufanti "pe placa de baza? N-ai auzit de virus de bios? La facultate nu te invata hacking.Dar daca intelegi unele lucruri, inveti singur. Stiu faza cu priza, doar nu vin virusii prin aer ca si gripa, sa se puna pe CD ca praful si cand il bagi sa faca bum...Desi ar fi o ideelaughing

| alecx4music a răspuns (pentru SmokeyEye):

Pai vezi tu, eu nu ma joc de-a hacker-u cum faci tu, pentru ca este interzis prin lege. Oricum ne-am abatut de la intrebare. Problema lui nu era de la niciun virus, era de la sursa sau placa video. Desi nu cred ca in 5 minute apuca sa se joace prea mult...

| SmokeyEye a răspuns (pentru alecx4music):

Serios? Si eu care credeam...
Pai uita-te la raspunsul care are fundita si vezi care era parerea mea.I-am dat un raspuns complex, am incercat sa-l ajut, si sper ca am reusit.Intre timp au mai aparut comentarii...De dragul conversatiei.

| SmokeyEye a răspuns (pentru alecx4music):

Eu nu am insinuat nicaieri ca ma ocup cu asa ceva. Daca stiu 100 de metode de a omori un om, nu inseamna ca si fac asta. Doar vorbeam despre...

| alecx4music a răspuns (pentru SmokeyEye):

Nu stiu de ce, dar am impresia ca nici acum nu si-a rezolvat problema... Poate ne spune chiar el...

| SmokeyEye a răspuns (pentru alecx4music):

Da, ca e mereu conectat pe TPU de la vecinul, in caz ca il ajuta cineva. Mai degraba apelezi la un prieten habarnist, ii dai o bere si iti rezolva problema.

| SmokeyEye a răspuns (pentru yoonny):

Se poate sa-ti trimita si daca nu vorbesti cu el. Trebuie doar sa iti stie ip-ul sau mac-ul sau adresa la care locuiesti si firma de la care ai net. Virusii se pot trimite si daca ai calculatorul oprit(trebuie doar sa fie conectat la net ). Doar ca sunt putini care stiu sa faca asta.Iar cei ce stiu, nu cred ca se complica pentru nimic.Adica,ce ar avea de castigat? Daca vrea sa se razbune, iti da un overclock la placa si iti arde procesorul in cateva minute. Dar nu vad de ce ar face cineva asta. Nu te mai gandi ca e virus, verifica-ti componentele din el, daca functioneaza optim.

| Eygey a răspuns:

Poate ai virusi reinstaleazal. sau descarca un antivirus bun.

| yoonny explică (pentru Eygey):

Am bitdefender

| BulgarMic a răspuns:

Daca zici ca se aprinde si dupa 5 minute se stinge....banuiesc ca este de la procesor.

| Adrian848 a răspuns:

Poate ai plobleme cu windowsul sau altceva...Sau daca e vechi atunci trebuie sa-ti iei alt pc! Sau mai am unul trebuie sa-ti instalezi alt windows! Poate te-am putut ajuta

| SmokeyEye a răspuns (pentru Adrian848):

Eu am acasa un PC Intel pentium 4, vechi de 8 ani. Nu am schimbat la el nici-o piesa, nu i-am facut nicio imbunatatire si inca e bun pentru stat pe net si chestii de Office. Da, e un sfat bun: ia-ti altul mai bun! Dar nu ii spune ca"trebuie" sa isi cumpere altul... citeste si tu asta http://www.umor.ro/umor.php?category=17

| kissp a răspuns:

E posibil sa fie foarte virusat, solutia este sa ii reinstalezi windows.ul