| →Alee׃╳← a întrebat:

De ce la modemul Huawei SmartAX MT822 sunt doar 2 beculete pornite (power si link) desi toate cablurile sunt conectate corect? (am verificat asta de mai multe ori). Chiar am nevoie de ajutor...

6 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

Deci LAN-ul nu merge? Prin USB ai incerca sa-l conectezi? Incearca prin USB sa-l conectezi ca poate nu-ti merge placa de retea.Revino cu detalii.

| →Alee׃╳← explică (pentru Λndrei):

Nu merge.am incercat de mai multe ori si nu mai stiu ce sa fac. sau ce as putea face. Orice varianta as folosi ACT LAN si USB nu functioneaza. Adevarul e ca nici nu stiu cum ar trebui sa functioneze; niciodata nu mi-a mers acest modem.

| Λndrei a răspuns (pentru →Alee׃╳←):

In stare de "Show Time" ar trebui sa fie: -primul beculet verde(alimentarea)
-al doilea rosu(Linku' sau ADSL, palpaie verde cand se fixeaza conexiunea)
-al treilea palpaie verde cand se face transfer de date;
-al patrulea este rosu cand este conectat(Adica LAN sau Ethernet);
-ultimul, al cincilea este verde oricum(se face transfer de date prin USB).
Daca nu se aprinde al 4-lea inseamna ca ai o problema ori la conexiune ori la placa de retea. Poate sa fie si modemul defect, cel mai bine ar fi sa suni pentru asistenta la 08008 25425 - Romtelecom.

| →Alee׃╳← explică (pentru Λndrei):

Am sunat ieri la Romtelecom ca nu mai stiam ce sa fac si mi-au spus ca imi vor trimite alt modem. Mersi oricum :*

| Λndrei a răspuns (pentru →Alee׃╳←):

Foarte bine, este de datoria lor.

| IonIX a răspuns (pentru Λndrei):

Nici la mine la calculator nu se aprinde al 4-lea indicator, la laptop merge, si am viteza mai mica prin usb 250-300kb/s daca se aprindea LAN aveam viteza 1.1/1.2 mb/s. apropo acolo la configurare trebuie sa pun routing ca sa mearga pe usb, daca pun pe bridge(cum trebuie) numai merge deloc, se face link verde