| anonim_4396 a întrebat:

De ce mi se incinge laptopul asa tare? Il am de mai putin de un an si, daca nu il scot din priza si-l pun pe "powersaver", mi se incinge ca naiba... uneori se opreste din senin si nu mai merge decat daca ii scot bateria si o bag la loc... Ce sa fac? Cand l-am cumparat nu facea asa...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca problema ta tine mai degraba de sursa laptopului tau sau poate vine de la ventilator. Sugerez sa mergi la un service BUN (autorizat de catre firma producatoare a laptopului) si sa iti faca o verificare. Ma indoiesc ca problema ta ar avea de a face cu software-ul, dar nu ar fi rau sa verifici. Deschide task Manager-ul cand laptopul e fierbinte si vezi daca ai CPU-ul mergand la 100% sau sa lasi laptopul in stadiu de "idle" (sa mearga numai windows-ul pe el) si vezi daca se incinge. he other test would be to let the laptop sit idle. In orice caz, daca mai e in garantie, du-te cu el inapoi la magazinul Regardless of that, you shouldn't have to deal with that heat. Take it back to the store and have them check it out.

4 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Cum zice Claudia este posibil ca sa ai praf pe ventilator, sau ventilatorul sa nu mai functioneze normal. Ideea este ca din cauza temperaturii foarte mari cred ca se opreste calculatorul. Verifica cu Speed Fan ce temperatura are procesorul si placa video. Oricum eu zic sa-l duci la cineva care se pricepe ca sa depisteze ce are.

| monicaclaudia a răspuns:

Il folosesi cind esti in pat? pe genunchi etc =?
nu cumva a "aspirat" ceva praf si lucreaza mai mult ventilatorul? incearca sa iti cumperi un spray de aer compresat si sa sufli unde are ventilatorul
cit despre baterie eu te sfatuiesc ca sa o schimbi deoarece si vechiul meu laptop facea aceleas figuri si era biosul de la baterie dus
bafta )

| mitzu09 a răspuns:

1) Recomandat pentru laptop este sa folosesti un cooler
2) Posibil sa fie si te la praf, scame etc
3) Mai poate fi si de la pasta de la procesor care se usuca...
4) Porneste numai dupa ce ii scoti bateria pentru ca trebuie sa ajunga la o anumita temperatura ca sa mai porneascawinking

| geta_vasiliu a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci inapoi la magazinul de unde l-ai luat, cu garantia, si sa le ceri alt laptop sau banii inapoi, asa ceva nu e acceptabil! Oricum, daca il duci la service, cel mai probabil ti-l strica si mai rau! Daca nu-ti dau alt laptop sau banii inapoi, nu pleca de acolo pana nu iti schimba macar bateria...