| combativul a întrebat:

Am o problema la laptop, am instalat windows-ul recent si cand vreau sa-i bag placa video, se instaleaza isi da restart dupa ecranul ramane negrul, sunetul se aude cand porneste. Ce sa ii fac?(win 7)

12 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Trebuie, TREBUIE sa ajungi pe site-ul producatorului laptop-ului
chiar daca cipsetul e produs de un producator mari de cipseturi, Nvidia, AMD (Radeon) sau chiar Intel

NU INSEAMNA CA DRIVERUL DE PE SITE-UL PRODUCATORULUI PLACII VIDEO SI MERGE

producatorul unui laptop face ce vrea la el in produs, asa ca poti sa ai binemercic placa video Nvidia, dar de fapt sa fie o placa exotica cu un cipset modificat de producatorul laptop-ului, asa ca nu merge decat cu driverele producatorului laptop-ului

deci cauta modelul si producatorul laptop-ului pe google si gaseste site-ul cu drivere

in plus, ai spus Win7, am eu un foarte mic PARANORMAL FEELING, ca tu ai cumparat un Laptop cu windows 10 si incerci sa fortezi windows 7 pe el, iti doresc success, dar nu ma bag sa ajut pe nimeni obsedat de masochism, pentru ca extrem de rar chiar reusesti asta pe un laptop, asa de rar ca nici nu merita mentionat!

| combativul explică (pentru ziftode):

Nu e cumparat cu w10, avea linux

| ziftode a răspuns (pentru combativul):

Si crezi ca asta e semnificativ?!?
eu vorbesc de generatie
totusi, hai sa iti spun cum detemini asta foarte clar

gasesti pagina de drivere a laptop-ului pe site-ul producatorului si vezi pentru ce sisteme de operare windows are support

pun pariu pe ce vrei tu, ca daca e cumparat anul asta sau anul trecut atunci... 99, 999999999999999% ca are suport numai pentru windows 10, poate, poate ca are suport pentru windows 8.1, insa daca nu e cumva mai vechi de vreo 5 ani, nu are cum sa aiba suport de windows 7

deci, iti doresc succes... masochista mica big grin

| combativul explică (pentru ziftode):

AMD Radeon™ HD 7470 gaseste-mi tu atunci pentru placa asta

| ziftode a răspuns (pentru combativul):

Felicitocurile mele sincere
nu ai inteles nimic din ce am scris
TREBUIE SA IMI DAI MODELUL DE LAPTOP
nu modelul de placa video

totusi, poate asta te rezolva si eu am sechele de la laptop-uri care sunt prea "exotice"

https://www.amd.com/......on-hd-7470

| combativul explică (pentru ziftode):

Tocmai de acolo am instalat-o, tot la fel face

| combativul explică (pentru ziftode):

Iar laptopul este un Asus a54h

| ziftode a răspuns (pentru combativul):

Https://www.asus.com/supportonly/A54H/HelpDesk_Download/
selecteaza windows-ul tau (pe 32 sau 64 de biti) si pune driverul de vga de acolo, e vechi din 2011, intr-adevar suporta windows 7
sper ca link-ul meu sa te ajute, pentru ca alta idee mai buna nu am!

| combativul explică (pentru ziftode):

O sa incerc, mersi

| GPA a răspuns:

Pentru plăci video nVidia, descarci acest utilitar pentru scanarea plăcii video și pentru ultima versiune de driver : https://www.nvidia.com/Download/Scan.aspx?lang=en-us sau poți căuta manual : https://www.nvidia.com/download/find.aspx (selectezi Windows-ul pe care-l ai și versiunea, x32/x64).
La kit-ul de instalare, glisezi până jos când apar termenii și condițiile de instalare și selectezi (Perform a clean installation)

Pentru plăcile video AMD (ATI), descarci acest utilitar : https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-131
Instalezi prin "clean installation/custom)

Ce placă video ai?
Instalează de sus ultimul driver pentru placa video.
După ce se instalează, închizi laptop-ul și-l lași 2 minute.
Pornești și deschizi bios-ul (F2/F10/Del) și caută "Switchable graphic mode", testezi pe fixed sau dynamic. Verifică dacă este activat gpu-ul din bios "Boot display device /Primary display device" și selectezi dedicated GPU.

Dacă încă nu funcționează, intră în safe mode, când trece de logo laptop-ul, apeși în continuu pe F8, înainte de a se încărca Windows-ul! Mergi pe safe mode și când ai intrat în Windows scrie în run (tasta Windows+R) "devmgmt.msc". Verifică să nu existe conflicte la : Display adapters și Monitor!
Spune-mi dacă îți apar conflicte (dacă apare cu semnul exclamării)

| combativul explică (pentru GPA):

Ok, o sa incerc si o sa-ti spun

| combativul explică (pentru GPA):

Da, la other devices sunt 4