| anonim_4396 a întrebat:

De ce rămâne detergent în sertarul de detergent după finalizarea ciclului de spălare?

https://ibb.co/Bj5ghYV

Înainte foloseam un alt detergent și puneam aceași cantitate, dar nu rămânea nici un strop în sertarul pentru detergent.
Mașina de spălat e nouă și nu are nicio defecțiune, presiunea apei e aceași.
Care ar fi cauza?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai verificat daca nu s-a blocat clapa de la sertarul de detergent (eventual chiar cu detergent)?
Daca tragi mai tare de acea tavita, trebuie sa iasa cu totul, si vezi cum se prezinta la capat.

Scoate-o si curat-o in intregime cu jet de apa puternic,
si cu o perie moale curata si locasul ei din masina,
in special in partea de sus, unde sunt duzele de apa.

Ce detergent folosesti acum, si ce ai folosit inainte?

S-a intamplat exact de la prima spalare cu noul detergent?
In acest caz, poate fi vorba si de compozitia lui chimica.
Incearca cu alta marca de detergent, o a treia, si daca tot asa e, revino si fa un test cu marca initiala.

| Hammurabi a răspuns:

E prost detergentul.
Se dizolvă greu.

| Lioana a răspuns:

Pune mai putin detergent.

Răspuns utilizator avertizat