| Girly97 a întrebat:

De ce uneori pe monitor apare "Auto adjustment"?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru ca monitorul este setat pe o rezolutie, iar placa video este pe alta rezolutie. Iar monitorul are functia de a regla imaginea ca sa fie completa pe ecran. Daca nu ar regla-o, unele parti din imagine ar fi dincolo de ecran.
Solutia este sa ajustezi placa video din setarile ei (si ale biosului probabil) cu cea a monitorului.
O sa te ajute si articolul numit "Set your monitor to its native resolution" de aici:
https://support.microsoft.com/......ur-monitor
Adica sa setezi rezolutia monitorului in functie de inchi pe care acesta ii are (17", 19", 24", etc).

| danbnz a răspuns (pentru anonimg):

Sau apasa ea pe un buton de pe monitor care face treaba asta.
Monitorul meu are functia asta.
Nu a specificat in ce conditii apare acea notificare.

| anonimg a răspuns (pentru danbnz):

Câteodată se face automat, câteodată trebuie făcut de utilizator.
Dar cel mai bine este ca să se facă această compatibilitate între placa video, monitor și rezoluția momitorului.