| mcdeliric1 a întrebat:

De curand mi-am luat un 4s si l-am conectat la itunes, mi l-a vazut si dupa cateva minute nu mai functiona usb-ul, i-am dat restart la pc, dar degeaba. A 2-a zi la fel, l-am conectat la itunes si dupa cateva minute, again, s-a deconectat, i-am dat restart la PC, am scos bateria, am pus-o la loc, dar nimic. Problema e ca acum nu mai merg usb-urile, sau cel putin merg doar cand vor. Stie cineva o solutie? Chiar am nevoie sa imi conectez Iphone-ul la itunes.

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AdrenalinTm a răspuns:

Incearca un update de cipset (cauta pe net driver boost2 o sa iti faca update la toate driverele) daca nu inseamna ca e hardwer problema si daca nu te pricepi dul la un service, daca te pricepi il deschizi te uiti sa stea bine bamblicele alea in el ce leaga placa de baza de hub usb

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Sau daca e de la iphone incearca cu un cablu original de date deseori aia e problema

| mcdeliric1 explică (pentru AdrenalinTm):

Multumesc de raspuns, o sa incerc si revin cu edit.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru mcdeliric1):

Daca in general usb nu merg si cu alte deviceuri e la laptop si incerci ce am zis prima data, daca doar cu iphonul nu merge e de la cablu pentru ca nu e original si incerci cablu

| mcdeliric1 explică (pentru AdrenalinTm):

Nu merg cu nici un fel de device. in interior nu ma prea pricep in detaliu sa pot face ceva. poate o sa-l duc la service.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru mcdeliric1):

Pe o parte la laptop ai cateva 3-4 USBuri (poate are si niste usburi mai albastre adica usb 3)si pe cealalta trebuie sa ai 1 maxim 2 (ala e sigur usb 2)nici unul din porturi usb, zi-mi ce laptop ai poate pot sa iti explic ce ai de facut, dupa ce ai facut toate updateurile la zi sa fi sigur ca nu e o problema hardwer, trebuie sa te uiti si in bios (unele biosuri suporta sa activezi sau sa dezactivezi usburile) dar trebuie sa fi sigur ca ai facut un update la cipsetul placi de baza, poti sa mai incerci cu un hub USB.
poate ca leptopul tau foloseste prea multi Wati si incarcatorul de la laptop nu il duce
sau daca chiar nai acuma bani si vrei usb poti folosi una din asta pana il duci la un service Adaptor usb mama to rj45 mufa
http://images7.okr.ro/......00_700.jpg

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Sau rj45 to hub usb gen asa
http://i00.i.aliimg.com/......etwork.jpg
eu Adaptorul usb mama to rj45 il folosesc in router cu un hdd extern si am muzica pe el filme ma mai uit pe PS VITA

| mcdeliric1 explică (pentru AdrenalinTm):

Am uitat sa specific, am PC nu laptop.

| mcdeliric1 explică (pentru AdrenalinTm):

Am desfacut PC-ul dar chiar nu stiu ce i-as putea face. Nu garantez ca din el e problema, pentru ca si aseara am conectat din nou Iphone-ul la Pc si mi s-a conectat din nou, dar dupa cateva secunde s-a deconectat. Am incercat si cu alt cablu de date, dar nu merge. Pana la urma tot de la usb cred ca e ceva, pentru ca nu merge cu nici un device, am fost nevoit sa imi schimb si tatstatura, pentru ca era pe usb, am bagat stick, dar degeaba, nu il vede. Am facut update la tot, dar tot asa.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru mcdeliric1):

Zi-mi modelul de laptop
are un hub usb cam asa
http://mec-s1-p.mlstatic.com/......2014-F.jpg
ori cu mufa ceva ori cu o pamblica alba cu dungi albastre scoate si pune-o inapoi bine in ambele parti daca tot nu pamblica aia are niste fire asa aurite dai un pic cu un creion pe ele, dar sa nu dai si itre ele doar pe firele alea aurite si incearca din nou in caz ca are pamblica dinaia alba cu dungi

| AdrenalinTm a răspuns (pentru mcdeliric1):

Aaa bunn stai ca acuma am citit abia ca e pc nu laptop
vezi mufe din astea daca ai
http://media.romeonet.ro/......e-baza.jpg
sau
http://www.itronics.ro/......00x800.jpg
sau una asa de obicei is albastre si sunt asezate dupa rami
daca nu comanda un hub usb 2.0 pe pci expres

| mcdeliric1 explică (pentru AdrenalinTm):

Deci usb-urile frontale nu imi functioneaza de mult timp... alea din spate sunt direct pe placa de baza, nu stiu daca as putea sa fac ceva in legatura cu asta, O sa-mi comand un hub usb cum mi-ai zis tu, sper sa mearga asa.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru mcdeliric1):

Da dar pe pci expres asa trebuie sa arate
http://ep.yimg.com/......card-4.jpg
poti sa iei combinat usb2.0 si usb3.0 daca gasesti, sau direct 3.0 o sa mearga si 2.0

| mcdeliric1 explică (pentru AdrenalinTm):

Ceva de genu' e, ce as putea sa ii fac? ca vad ca te pricepi si la interior.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru mcdeliric1):

Care ca ti-am dat mai multe variante fa o poza si adauga-ma pe facebook Florin constantin costi is unu cu ochelari si o geaca maro happy