| Frank51 a întrebat:

De la ce pot sa am distorsiuni in casti? Se intampla doar la laptop, aceleasi casti la telefon se aud normal, amplificatorul conectat la laptop se aude si el normal, driverele sunt ok.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Poate ca placa de sunet nu are condensatoare pe iesirea de casti. Cand e pus laptopul la amplificator, rezistenta de intrare in amplificator e mare, peste 10 Kohmi si nu se altereaza functionarea placii de sunet. Cand se pun castile, rezistenta e de 16-32 ohmi si in lipsa condensatoarelor pe iesirea placii de sunet, apare un curent prin casti, curent care deranjeaza functionarea placii de sunet. Am intalnit problema asta la o placa de sunet externa. Solutia a fost sa-i adaug 2 condensatoare de 100-220uF/6,3V la iesire. Daca asta ar fi problema, ar trebui puse pe firul castilor cele 2 condensatoare sau construirea unui adaptor care sa aiba 2 mufe, una care intra in laptop, una in care intra mufa de la casti si cele 2 condensatoare pe firul acelui adaptor. http://postimg.cc/T52G3VC2

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ori le dai prea mult ori prea putin.

| danutzu96 a răspuns:

Casca din motive de "wiring" nu se pupa cu laptop-ul. Iti trebuie alte casti pentru laptop (preferabil mufa jack sa aiba 3 "inele" )

| adriiiann a răspuns:

Este de la laptop, nu ai ce sa ii faci, plus ca daca nu ai impamantare la priza care il incarci e la fel

| Frank51 explică (pentru adriiiann):

Orice altceva conectat se aude normal, iar castile conectate oriunde altundeva se aud normal.