| KuolemaTekeeTaiteilijan a întrebat:

De vreo 3 săptămâni încoace am o problemă oribilă. Pe rând, programele au început să nu-mi mai meargă. Prima "manifestare" a avut loc după ce am instalat un joc. Când am intrat în joc, mi-a dat o eroare cum că nu-ştiu ce fişier.dll lipseşte. Ok, am dezinstalat jocul şi gata. A doua zi, mai multe programe au început să îmi dea asemenea erori. De exemplu: "There was a problem starting C:\Windows\system32\AmbRunE.dll. The specified module could not be found."
În 3 zile, 90% din programele care le aveam instalate nu mai mergeau. Nu mai puteam să intru nici pe Chrome, nici pe Firefox, a trebuit să încep să folosesc IE. Am ajuns chiar în acel punct critic în care nu mai puteam să deschid o poză (!).

De atunci, reinstalez Windows-ul tot odată la 3-4 zile...astăzi mi-am făcut al treilea DVD cu Windows, credeam că ăla pe care îl aveam e virusat şi m-am gandit să descarc altele, să văd dacă problema se rezolvă (să menţionez şi ce versiune de windows am: windows 7 ultimate 64-bit). Şi da, am făcut fresh/clean install, adică am formatat partiţia C.

Habar nu am care ar putea să fie problema. Mă gândeam că poate îmi moare HDD-ul (sper că nu). Ce aş putea să fac?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Da, pai din nefericire as putea sa-ti spun si eu ca ai dreptate, poate fi problema de la HDD care poate fi pe moarte. iti recomand sa folosesti programul asta http://hddlife.com/eng/downloads.html pentru a vedea starea HDD-ului.
PS: problema poate fi si de la un virus de tip vierme care s-a copiat si si-a facut fisier de autolansare in alte partitii (de exemplu in "D:\autorun.inf") si dupa reinstalarea windows-ului sa se autolanseze din celelalte partitii sau din alte medii externe (HDD extern, stick USB etc.). poti folosi programul asta http://www.softpedia.com/......over.shtml ca sa vezi daca ai asa ceva pentru ca acele fisiere de obicei sunt ascunse de catre virusi insa eu tot pe varianta ca HDD-ul e aproape merg

7 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Poti formata C de n-ori, daca ai virusi pe celelate partitii. Daca poti, dupa verificarea HDD, fa o formatare generala a intregului HDD.
Incearca programul asta de scanare a
HDD:
http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/HDD-Scan.shtml
si asta
http://www.puransoftware.com/Disk-Check.html
si
http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/CheckDisk.shtml

| MarianAlex112 a răspuns:

Virusi instaleaza antivirus bun si schimbi wind si inainte si dupa scanare

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică (pentru MarianAlex112):

Nu sunt viruşi. Tocmai am menţionat că am formatat Local Disk C, deci practic tot s-a dus odată ce l-am formatat, inclusiv sistem de operare, viruşi, tot. Nu are cum să fie virus. Mai degrabă o problemă hardware, dar nu ştiu ce.

| MarianAlex112 a răspuns:

Formateaza partitia si intaleaza din nou wind pe el

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică:

Din toate programele menţionate mai sus, doar două merg. Şi totuşi, am scanat cu cele două programe şi n-au găsit nimic în neregulă.

| Mudokins_Abe_1978 a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Ai incercat sa verifici partile componente ale placii de baza?,Bateria bios cum e? E buna sau.,Vezi si cu alt hard ce rezultate iti da,incearca sa instalezi windows pe un hard extern si rezultatul final.,testing, testing, testing, nu pot face caramida fara material., succes!

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică (pentru Mudokins_Abe_1978):

Nu am nici un hard extern la dispoziţie şi nu sunt dispusă să cumpăr unul doar ca să verific dacă merge sau nu. Calculatorul e încă în garanţie, deci cred că o să-l trimit înapoi. Nu mai am nici o variantă.