| Uzzy1993 a întrebat:

Deci am o problema. Am instalat unui prieten windows ul. Toate bune pana cand am dat sa se conecteze la internet. Normal acel windows avea toate driverele necesare inclusiv cele pentru placa de retea dar vad ca nu s-au instalat. Am intrat in Device Manager sa vad ce placa de retea are dar nu am gasit niciun nume. Scrie Unknown Device.
Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac. Nu e primul la care instalez windows ul asta.
Dau funda celui care ma ajuta. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

Daca ai acces la internet (de pe un alt pc normal) do as I say.

Deschide pcul - citeste seria placii de baza, dai un search pe google si dl driverele.
Daca are placa de retea dedicata, la fel, citestei seria.
Daca nu poti deschide pcul (motive de garantie). Dl de pe alt pc everest, instaleaza-l la el, si afla de acolo ce placa de baza are, intra pe net dl driver and enjoy.

5 răspunsuri:
| aeroclub a răspuns:

Ar fi o problema daca are conexiune la rds fiindca in cazul acesta trebuie sa faci o noua conexiune din Control Panel -> Network and Internet Connections -> Create a new network connection

| Uzzy1993 explică (pentru aeroclub):

Am facut asta, dar nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra de pe laptop/alt calculator pe net la producatorul placii de baza si cauta la suport tehnic driverul de retea pentru acea placa de baza. Nu stiu la ce te-ai gandit presupunand ca win ala al tau are toate driverele placilor de retea existente pe orice placa de baza?

| Uzzy1993 explică (pentru anonim_4396):

Cam asa ceva. M-am gandit: Bai am instalat pe atatea PC- uri, nu face figuri fix la asta. O sa incerc tot ce mi-ati recomandat si rasp care ma ajuta cel mai mult o sa primeasca funda. Celorlalti care mi-ati raspuns la intrebare nu pot decat sa va multumesc foarte mult.

| Tagaso a răspuns:

Această problemă am întâlnit-o de mai multe ori la instalare XP, DriverPack Sollution 12.3 Full e soluția