| Duuuuudeee a întrebat:

Deci, am o problema la calculator. Aproape de fiecare data cand il aprind si este mai racoare incepe sa bazaie (face brrrrrrrrr laughing ) timp de vreo 2 min. sau daca ii dau 2 palme nu mai face. Imi puteti spune care ar fi problema, sper sa nu fie stricat nimic.

Răspuns Câştigător
| Lyvyw a răspuns:

Eu zic sa-i dai mai multe palme sa tina mai mult laughing, aceeasi problema o am si eu. e si de la firu de alimentare si de la radiator. eu sprijin firu de perete si nu mai bazaie. da poate fi si de la praf. ar trebui sa iti duci unitatea la cineva cu pompa cu presiune sa o sufle de praf.

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Coolerele trebuie unse cu ulei pentru mecanisme fine. (in afara de ventilatorul de la procesor; nu se recomanda). Si eu am avut problema aceasta, iar recent le-am uns si sunt foarte silentioase acum. Inainte de orice actiune, urmareste tutoriale pe youtube, ca sa stii cum sa procedezi corect. Cu "lubricate cooler" gasesti multe clipuri ajutatoare! Succes!

| MariusBoy2013 a răspuns:

O fi intrat ceva la ventilator deschidel si uitate, mie mi s-a intamplat odata si am gasit un fir de par...

| coco4782 a răspuns:

Nu-i grav, e de la ventilatoare si se poate agrava daca nu le schimbi sau repara si se pot opri definitiv iar procesorul se poate arde (sau sursa) asa facea si al meu... succes cu repararea / schimbarea lorwinking

| alina_8632 a răspuns:

Buna! laughing)))) nu e chestia care zice tipul de mai jos cu rami si draci colacilaughing faza cu bazaitu este de la ventilatoru de la sursa aceeasi chestie este si la mine dar nu este ceva stricat este cv in neregula cu pozitia lui trebuie asezat drept sa nu fie ridicat de un colt sau mai stiu eu cumlaughing

| Dumitru_Vlad_1990 a răspuns:

Daca ai 2 placute de Rami verifca pe care dintre ele e stricata, daca ai doar una verifica cu un Ram de la un prieten