| d33nis a întrebat:

Deci am si eu 2 probleme:
1: Unitatea functioneaza, dar pe monitor semnalul este nul (asta s-a intamplat de 2 ori pana acum)
2: In timpul functionarii, calculatorul se reseteaza (asta mi s-a intamplat de vreo 4 ori pana acum)
P. S: Sunt utilizator mediu al pc-ului deci stiu cat de cat cu ce se mananca pc-ul happy Nu va obositi sa imi spuneti pareri, vreau solutii. Multumesc Anticipat

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

E posibil să fie și CPU-ul supraîncălzit, dar ar trebui să rămână supraîncălzit și imediat după restart și ar trebui să-ți spună asta înainte de a încărca driverele de Windows.
În același timp, poate fi o problemă software. Când anume rămâi fără semnal pe monitor? În Windows, sau înainte să se încarce Windows?
Problemele dintre nVidia și Windows sunt foarte frecvente, așa că nu uita să te asiguri că ai ultimul driver video corect instalat dacă asta e combinația ta (fie de pe site-ul nVidia, fie prin Windows Update dacă ai un SO mai nou de Vista).

10 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

De obicei la asa ceva ar putea fi:
- praf -exclus ca l ai curatat
- placa video - dar daca se restarteaza atunci problema ar mai putea fi contacte imperfecte si /sau virusi/ windows cu probleme
- pentru restart neprevazut ar putea fi supraincalzire procesor (lipsa sau pasta intarita pe procesor), praf, sursa sau placa de baza defectea
Ca si recomandare incearca o reinstalare de windows ca e cel mai bine + o sursa bunicica de la vreun prieten asa de teste pentru o forja de o juma de zi. De asemenea daca ai placa video separata incerca totusi sa cureti cu o perie si/sau eventual cu putin spirt slotul placii video fie el AGP sau PCI Express.
Pentru alte intrebari sau tutoriale despre PC-uri: http://www.tutorialepc.ro

| d33nis explică (pentru jabiilord):

Praf/placa de baza defecta/contacte imperfecte/virusi/windows cu probleme - excluse din prima insa ar putea fi supraincalzirea procesorului

| Zartbitter a răspuns:

Salut.
La prima mână, problema e placa video. Mai cu seamă, e posibil ca procesorul (GPU) să se supraîncălzească. Deschide-ți unitatea și verifică dacă coolerul de pe GPU funcționează (dacă nu e plin de praf sau mizerii sau dacă nu cumva e blocat de vreun alt cablu), iar dacă e cu radiator, asigură-te că nu e temperatura ridicată la interiorul carcasei.
De asemenea, verifică și coolerul de la CPU :-)

Revino cu detalii când ai trecut de pasul ăsta.

| d33nis explică (pentru Zartbitter):

Pai am facut aceasta etapa. Rezultat: avea putin praf am curatat tot de praf happy (curatasem cu 1 luna in urma, iar, de praf) dar nu cred ca asta ar fi problema.

| Zartbitter a răspuns (pentru d33nis):

Când îl pornești imediat după ce se restartează decurge normal? Adică nu primești niciun semnal sonor în afară de cel standard?
Presupun că ai verificat dacă placa și cablurile sunt bine înfipte la locul lor.

| d33nis explică (pentru Zartbitter):

Exact, dupa nu mi se mai restarteaza nu mai am nici o problema cu el happy in decurs de 1 luna mi s-a intamplat de 4 ori. Sunetul e cel standard. Exact am verificat tot

| d33nis explică (pentru Zartbitter):

Deci supraincalzirea CPU este exclusa, iar fara semnal am ramas cand windowsul era pornit happy stateam pe messenger si dintr-o data mi s-a inchis monitorul... am Windows XP SP3, posibil sa fie de la driverul videohee hee voi face un update

| Zartbitter a răspuns (pentru d33nis):

Ok, ține-ne la curent. Dacă ai cum, îți sugerez un upgrade la un SO mai nou, chiar Windows 7. Vei avea mult mai multe de câștigat, nu doar în această problemă :-)

| d33nis explică (pentru Zartbitter):

Nu dispun de resurse hardware necesare pentru acest upgrade happy Dar multumesc pentru sugestie oricum. Multumesc pentru ajutor

| Zartbitter a răspuns (pentru d33nis):

E posibil să fie și CPU-ul supraîncălzit, dar ar trebui să rămână supraîncălzit și imediat după restart și ar trebui să-ți spună asta înainte de a încărca driverele de Windows.
În același timp, poate fi o problemă software. Când anume rămâi fără semnal pe monitor? În Windows, sau înainte să se încarce Windows?
Problemele dintre nVidia și Windows sunt foarte frecvente, așa că nu uita să te asiguri că ai ultimul driver video corect instalat dacă asta e combinația ta (fie de pe site-ul nVidia, fie prin Windows Update dacă ai un SO mai nou de Vista).

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

S-ar putea sa fie placa video sau RAMii stricati