| AdiAditzu1998 a întrebat:

Deci am un pc vechi din 2012 si am incercat sa fac ceva la el si dupa cand sa il pornesc nu se mai aprindea ecranul si se auzea ceva gen "zvâc" ca si cum se arde si l-am oprit si repornit iar si tot nu se aprindea ecranul si m-am uitat prin el si nu era nimic in neregula doar memoria ram nu am bagat-o bine si m-am uitat la ea si din liniile alea de jos o singura linie era neagra.

https://imgur.com/a/kWulcrg
Am cautat pe net si scria ca problema asta ii cel mai mult din cauza ramului si am pus alta memorie si tot asa face, ce are?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca alt monitor.

| AdiAditzu1998 explică (pentru anonim_4396):

Nu e devina monitorul ca l-am incercat la pc-ul nou si merge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Ok, e bine ca ai facut asta ca sa elimini o posibila cauza. Mai raman ramii sa poate fii o posibila cauza sau placa video, parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sursa poate

| Giuliano24 a răspuns:

Verifică slotul ram de la placa de baza, dacă acel sunet "zvâc" se aude ca un blocaj poate fii și de la hard-disk probabil, in prim plan verifica slotul ram al plăcii de baza.

| David2466544 a răspuns:

Ram-ul este compatibil și cu procesorul și cu placa de baza?(dacă nu știi sa verifici îmi poți spune ce fel de ram, placa de baza și procesor ai și îți voi spune eu dacă e compatibil)

| AdiAditzu1998 explică (pentru David2466544):

Placa de baza: INTEL H61 MSI H61M-P20
CPU: INTEL H61 MSI H61M-P20
HDD: 250 16MB WD S-ATA3 7200RPM
Si memoria ram: 2gb dd3 PC3-10600U 1333hz