| HomerTheSolider a întrebat:

Deci daca am un hard-disk de 1 tb si un ssd de 120 gb pot sa-mi fac partitia C cu toate programele calculatorului pe ssd iar pe hard-disk( partitia D) sa-mi pun fisierele mele gen filme muzica poze sau chiar jocuri? ( nu prea inteleg cum vine treaba xd )

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai normal ca poti, te retine cineva!

| dannyel86 a răspuns:

Fluxul de date si procesarea lor se face mai greu pe partitii aflate pe harduri diferite, de aceea se recomanda sa folosesti un singur hard, cu partitiile sale. Eu asa stiu. Poate intre timp tehnologia s-a schimbat, iar reducerea vitezei de procesare e insesizabila. Ssd il poti folosi ca unitate de stocare a datelor. Tot ca o partitie, dar care sa fie o rezerva de date, pe care sa o conectezi la sistem in caz de nevoie, nu sa lucrezi tot timpul prin ea.

| cristimihailov a răspuns:

Da poti, asa si este recomandabil de altfel.

Ia in considerare insa faptul ca in timp SSD-ul (C -ul) se va umple pentru ca jocurile se instaleaza atat in D (grafica, etc) dar si in sistem (diverse dll-uri, etc).

| valentin75 a răspuns:

Salut! Te poti uita si cum se formateaza un ssd! Poti instala sistemul pe ssd!
http://videotutorial.ro/......ial-video/

| CinevaNou a răspuns (pentru valentin75):

Multi din pasii aceia sunt inutili. Sunt valabili doar pentru windows xp sau mai antic, care nu cunosc conceptul de ssd. Si multe setari sunt pentru ssdurile vechi, care aveau o durata de viata mica(0-2 ani), nu mai e nevoie sa-i tai picioarele windowsului pentru ssd-urile din ziua de azi.