| Xenoverse1 a întrebat:

Am o problema mare de care nu stiu daca mai pot da capăt. Pe laptop am instalat windows 7 inainte aveam windows 10 si nu mi-a placut se misca un pic greu laptopul si am vrut sa trec înapoi la 7 dar problema cea mare este ca dupa instalarea windows-ului imi arata doar partiția C la care e instalat pe un SSD de 120 gb si celelalte doua partiții nu imi mai recunoaște, este un Hard disk de 1 tb si acolo am poze, filme, muzica si driverele.

Ce sa fac, imi vine sa plâng când vad ca imi arata doar partiția C, va rog ajutati-ma dau o funda mare celui care ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Incearca exact cum a spus NLS, cauta in Disk Management, in BIOS. Poate fi de la faptul ca nu iti vede hdd-ul, o eroare de software, etc, pana la faptul ca ti-a picat ceva fizic gen hdd-ul.

| Xenoverse1 explică (pentru CM7YRE):

Am facut exact cum mi-ai spus si mi-a mers, multumesc ca m-ai ajutat.

| CM7YRE a răspuns (pentru Xenoverse1):

Cu placere. Nu stiu daca raspunsul meu te-a ajutat, dar ma bucur ca ai rezolvat.

7 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Initial laptop-ul a fost cu win 10? Adica asa l-ai cumparat?
Daca da este posibil ca trecand la o versiune mai veche de windows driverele pentru hdd sa nu mai corespunda si de aia nu-l mai recunoaste.
De aici sunt informatiile:
http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/168595en
In concluzie, se pare ca va trebui sa reinstalezi win 10.

| Xenoverse1 explică (pentru danbnz):

Laptopul meu e mai vechi nu suporta bine win 10, deci cum sa rezolv problema cu partitiile.

| danbnz a răspuns (pentru Xenoverse1):

Bios il vede?
Sau in device manager/disk drives se vede?
Daca nu, sa nu fie oprit cumva din system setup (bios)

| danbnz a răspuns:

Ma bucur ca ai rezolvat.
Cu ocazia asta sper ca ai invatat o lectie importanta: backup backup backup!

| NLS a răspuns:

Sunt recunoscute in Disk Management?
Dar in BIOS?