| anonim_4396 a întrebat:

Deci de pe un PC cu win XP SP3 (nu al meu) trebuie sa trimit un email de pe domeniul yahoo de genul popescu@yahoo.com catre un client de genul office@office.ro, ideea este ca apare ca s-a trimis emailul de pe popescu@ dar office@ nu-l primeste.
Ce poate fi? Este banuiala mea ca a fost blocat popescu@ sau e ceva ce se poate face din setari?
Cu buna stiinta popescu@ nu avea de ce sa fie blocat deoarece este schimb de emailuri intre societati, deci nu sunt niste adolescenti care schimba emailuri.
Ce credeti ca se intampla?

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Banuiala ta e banuiala ta

banuiala mea e ca LABA TRISTA de yahoo nu trimite mail-ul
am mai vazut asta, au facut super setari IN HYPER ULTIMA PARANOIA, si mai bine nu merg mail-urile decat sa iti faci treaba
la un moment dat chiar nu mergea mail-ul de la yahoo gratis la yahoo platit

yahoo si TRAGI APA LA WC

schimba mail-ul pe gmail!

| Simpatic a răspuns (pentru Zuzu1991):

Asa o fi, dar am trimis un email de pe yahoo pe gmai si a mers, deci buba nu e de la yahoo neaparat ci de la acea adresa care primeste emailuri care ori a blocat adresa de pe care trimit ori are inboxul full cum spunea AllMight

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt destule detalii sa iti spun. Evident gmail si yahoo au un filtru pentru anumite denumiri si cuvinte si trebuie sa ai certificate pentru acel domeniu @office. E ceva complex

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verifica spamul.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, dar ce ar putea sa faca ca tocmai acum sa intre mesajele in spam la cei carora le trimit mail, iar pana acum 1 luna sa fi fost totul in regula?

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Poate are inboxul plin (problema cel mai des intalnita) in caz ca nu il primeste nicaieri, nici in spam. Poate sa mai stearga din mesajele din inbox sau sa le arhiveze si sa dea refresh(Send/Receive) poate ii intra atunci.
De ce intra in spam? Poate exista un filtru facut pe adresa lui de email care trimite automat acolo. Anumite cuvinte cheie detectate sunt considerate "suspicioase", subiect sau titlu scrise la misto. Mai multe informatii despre de ce, gasesti pe internet.