| ImiUrascViata a întrebat:

Deci, eu doresc sa-mi explice care se pricepe la placi video in aceasta intrebare! Asa, deci eu nu stiu ce marime are aceasta placa video de accea va voi prezenta detaliile sale. Nvidia GeForce 6200 TurboCache. Total available graphics card 511 MB si aici se afla enigma mea ca mai apar 2 detalii tot in MB : dedicated video memory 256MB si shared video memory 255MB si era sa uit de asta system video memory 0. si ma mai uitasem in cateva locuri si asta e intrebarea mea de fapt placa video este de 512MB sau de 256MB? Ca in alt loc tot cu chestia aia cu total scria 506 o.o si alti prieteni imi zic ca e de 512MB iar altii ca e de 256 MB iar pe site ul de unde se pot downloada updates pentru card ul video scria cand am facut testul 256 parca o.o. Nu stiu deci pe cine sa mai cred, cum pot fi 100% ce marime are placa mea video ce se afla in unitate? dau funda.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

E irelevant ce memorie are, e complet praf. Pentru cultura ta generala (@Tagaso: Stai jos, ai 2!), TurboCache aloca din memoria sistemului pentru placa video - in cazul tau, ai 256 MB pe placa, si poate aloca 256 MB suplimentari din RAM. Teoretic, suna bine, practic, e complet irelevant, fiindca procesorul grafic e foarte slab, deci diferenta intre 256 si 512 e ca si nula.

| ImiUrascViata explică (pentru GabiDumitrescu):

Poti sa mi explici tu, te rog? deci e de 256 MB, nu? dar de unde ceilalti 256 de la totalul de 512 tot nu inteleg sad.

| Tagaso a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ImiUrascViata):

Din pacate, TPU nu permite sa desenez, asa ca mai clar decit ce am zis sus nu am ce sa iti explic. Stai linistit si retine atita lucru: ai o flasneta de placa video care trebuie schimbata cit mai urgent, ca si restul calculatorului (banuiesc ca si ala e de prin 2005-2006, daca ai 6200 pe el), iar cantitatea de memorie de pe ea/totala conteaza la fel de mult cit diferenta intre o Dacie 1300 si 1310 pe autostrada.

| Tagaso a răspuns (pentru ImiUrascViata):

Clic pe butonul start,panoul de control-aspect și personalizare, clic pe personalizare, apoi setări afișare, clic pe setări complexe, clic pe adaptor aici ai să vezi detalii referitoare la placa video inclusiv cantitatea de memorie de care dispune

| ImiUrascViata explică (pentru GabiDumitrescu):

In primul rand nici nu e placa mea aia -.- in al 2 lea rand e de 256 sau de 512 ca tot nu pricep nimic acum imi vorbesti de masini lol si pe mine ma interesa de calculatoare o.o.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ImiUrascViata):

Ti-am dat un exemplu, dar - din pacate - esti prea molusca sa intelegi limba romana. Eu unul ma las pagubas... poate are altcineva rabdare si norocul sa reuseasca sa iti explice. Mai citeste de vreo trei ori ce am scris atit eu cit si colegii mai sus, eu unul refuz sa cred ca un om intreg la cap nu poate intelege ce s-a discutat acolo. sad

| ImiUrascViata explică (pentru GabiDumitrescu):

Poate fiindca nu sti tu sa explici tongue zi merci ca ti am dat funda cersotorului ca nu sti sa imi explici si mie care eu aud pentru prima data de termenul gpu logic ca nu inteleg nimic de la tine e ca si cum te as intreba ce greutate ai si incepi sa ma bagi in alte detalii inutile -.- si 2 te intrebasem frumos a 2 a oare daca poti putin mai simplu si e intelesul tuturor nu trebuia sa incepi sa faci pe desteptul ca uite te la mine sunt cel mai mare destept de pe TPU o.o si in al 3 lea rand din asta a fost creat TPU sa ii rezolvi curiozitatea unora ce doresc sa invete tongue

9 răspunsuri:
| Tagaso a răspuns:

E de 256Mb dar ca la memoria ram are virtuală pe disc, adică se dublează

| ImiUrascViata explică (pentru Tagaso):

Poti sa- mi explici? ca nu am inteles prea bine ce ai zis acolo, se poate dubla placa mea video, ca sa inteleg de unde acest total de 512MB o.o sau de unde provine restul daca nu asta e xD?