| Marian2394 a întrebat:

Deci ieri aveam 100gb liberi pe pc....azi am 40 stie cineva de ce? virus? sau ceva va rog ajutor

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Vorbim despre o singura partitie, cea cu Windowsul?

Poate fi si un "virus" care scrie date intr-un fisier pana la refuz si apoi il multiplica. Dar de obicei nu se complica hackerii cu gainarii de genul.

Ce versiune de Windows ai instalat? Daca e vreo versiune creata de te miri cine (Windows Black Edition, Windows Lite, etc... ) nu te mira ca patesti asa ceva, aia pot impacheta ce vor in acel kit, nicidecum ce se lauda.

Instaleaza mereu versiuni originale, sau macar sa fie copie dupa cea originala (nemodificata de nimeni).

Exclud faptul ca ti-ai instalat din greseala vreun joc sau ai descarcat filme/muzica si ti-ai pierdut memoria/nu mai vezi.

Daca ai Windows 10, poate ai avut update-urile blocate o anumita perioada de timp, acum acea perioada a expirat si s-au instalat, creand fisiere de backup, in caz ca ceva nu merge bine sa poti reveni la starea de dinainte.
Deasemenea, poate fi vorba de fisiere temporare.

Poti folosi Disk Cleanup din Windows sa eliberezi acele fisiere inutile.

Cauti (in caseta de cautare) si pornesti Disk Cleanup, si in partea stanga jos gasesti Clean system Files.
Apesi acolo, si ajungi la noua fereastra cu casute de bifat.
Bifeaza in dreptul casutei : Windows Update Cleanup, apoi apesi OK.

Suplimentar poti folosi Piriform CCleaner (gratuit) pentru a curata fisierele temporare, fisierele inutile (ramase in urma stergerii anumitor programe, jocuri...) si de asemenea poti curata registrii.