| georgylyk a întrebat:

Deci revin din nou pe TPU pentru a pune a doua intrebare priceputilor in IT si in PC. Deci dorinta mea de a cumpara un calculator SH a picat deoarece la sfatul bun cu siguranta a unora dintre utilizatori am evitatt sa iau o teapa monumentala. Intr-un final m-am decis sa schimb cateva ( majoritatea) componentelor de baza ale pc meu.
In primul rand priviti in mare componentele pc meu, cu cateva specificatii.
CPU
Intel Celeron 347
Cedar Mill 65nm Technology
RAM
512MB Single-Channel DDR2 @ 266MHz (4-5-5-13), 128MB sunt " furati de placa video"
Motherboard
MSI MS-7364 (CPU 1) 27 °C
Graphics
Hanns.G HW173 (1024x768@60Hz)
128MB VIA Chrome9 HC IGP (MSI), placa video este integrata
Hard Drives
77GB Hitachi HDS728080PLAT20 (ATA) 39 °C
Optical Drives
TSSTcorp CD/DVDW SH-S182D
DTSOFT Virtual CdRom Device
Audio
Realtek High Definition Audio
Eu vreau sa pastrez deocamdata hardul sursa si carcasa, deci imi trebuie o placa de baza de aceeasi dimensiune cu cea de acum dar sa suporte max 8 gb ram sau 16 ( una din ele, dar cred ca este de ajuns de 8 ), Ram de 4 GB, placa video pentru jocuri cam in jur de 200 - 300 de RON, si un procesor tot cam la acelasi pret.
In concluzie as cam pasta hard-ul, sursa ( daca va face fata sper ), carcasa si unitatea optica. Multumesc.

2 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Scuze ca te dezamagesc, dar sursa nu va face fata.Procesor pe la 300lei gasesti la Intel dar daca iei Intel trebuie schimbat si hdd-ul pentru ca Intel nu ofera suport pentru ata.
Placa video de gaming la 300lei nu o sa gasesti niciodata, o placa bunicica costa de la 400lei in sus.
Iar dvd-ul e vechi si nu mai e compatibil cu piata.