| InstinctPr3ciS a întrebat:

DESPRE GB!
Am 3 GB!
Am avut 2 gb, si am mai cumparat unul si l-am pus.
Nicio problema.
Problema e in felul urmator, nu stiu daca mai pot pune inca un gb deoarece eu cand am pus primul ram, mai aveam un ram pe locul galben (sunt 2 locuri galbene si 2 rosi ), si l-am pus pe cel nou tot pe locul galben unde era si ala vechi, acum am amandoua locurile galbene ocupate, mai am doar 2 locuri rosi goale, si VREAU SA STIU daca pot pune un gb si pe locurile alea rosii?
Deci intrebarea este : Pot pune inca 1 GB si pe locurile rosii chiar daca celelalte 2 placute de gb sunt amandoua pe locurile galbene?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ce placă de bază ai? Așa ca și regulă generală sloturile de culori diferite, de exemplu al asrok N68-S ucc sunt tot 4; 2 albastre pentru DDR3 și două galbene pentru DDR2 și nu se pot folosi simultan ram DDr2 cu DDr 3 că nu comunică magistralele între ele.Deci ceva similar e și la tine.Succes

| alecx4music a răspuns:

Sigur ca poti sa pui. Sunt colorate diferit, dar merg toate. Se pun dupa culori cand ai cate 2 la fel. (este mai indicat asa).

| bsb a răspuns:

Salut. Ai mare grija. Toate placile de baza, din 2001 in sus (inclus anul ala) au 4 (sau mai multe) slot-uri pentru RAM. Aici exista o "problema" : sunt diverse intre ele.

Am lucrat la o firma care se ocupa cu instalatii hardware si reparatii.
Eu iti zic sa faci asa. Vinde amandoua placile de RAM.
Inainte sa cumperi altele, mergi pe siteul placi de baza si observa: cantitatea maxima de RAM suportata si frecventa.
Trebuie sa cumperi intodeauna RAM cu frecventa mai mare sau egala a placi de baza (si placutele sa fie egale).

Sfat: cumparati ori 2 de 4 gb fiecare, ori 1 de 4 gb. Daca ai sistem operativ de 32 bit, atunci numai face nimic. 3 GB de RAM este maximum cat poti folosii pe 32 bit (2 la puterea 32= 4 miliarde si ceva de biti. adica 4 gb. dar nu ii foloseste pe toti, ci, circa 3miliarde jumate).

Success

| catalin188 a răspuns:

Da poti sa pui

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

ÎNTÂI spune ce placă de bază ai ( denumire/tip/serie/număr ) şi ce sistem de operare ai ( Windows pe 32 biţi sau pe 64 ) - că NU merge pe ghicite - poţi "arde" placa de bază!

lupusinguratic avea dreptate...

| sangeretec a răspuns:

Da poti! si vor lucra in dual chanel insa era bine sa le pui pe toate 4 la fel de acelasi model frecventa si marime