| AdrianaRarau94 a întrebat:

Am o problema mai ciudata sa zic asa. Am un loc de parcare cumparat in cartierul unde locuiesc iar o doamna si-a lasat masina parcata pe locul meu deja de o saptamana, am sesizat ca are si o pana la roata din spate (nu stiu daca a facut-o cineva cu intentie sau a parcat acolo din cauza asta). Tin sa mentionez ca nu a lasat nici macar un nr de tel la care sa o pot contacta iar eu am aflat de la vecini care au vazut-o pe doamna ce a parcat acolo. Ce ma sfatuiti sa fac in cazul asta? Eu in tot timpul asta a trebuit sa-mi las masina la locul de munca si sa circul cu taxi deoarece toate locurile sunt ocupate in zona. Exista o modalitate sa vina cineva sa ii ridice masina doamnei ca sa se elibereze locul sau cum as putea sa dau de dansa? Va multumesc!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca locul tau de parcare nu este delimitat si marcat cu numarul tau de la masina, nu vad ce vina ar avea doamna respectiva.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Tu ai aflat de la vecini, i ai intrebat? Sau cum ai aflat ca doar nu venea nimeni la ușă sa i ti zica vezi ca locul tau de parcare este ocupat de vecina de la 7, de exemplu, sigur i ai intrebat tu, cel mai bine lasa i pe parbrizul masinii numarul tau de telefon, ca poate femeia care a parcat pe locul tau nici nu te cunoaste, tu o cunosti pe ea? Vorbeste cu administratorul din blocul tau si spune i lui, ca daca doamna care a parcat pe locul tau i ti este si vecină atunci ea nu a stiut ca acel loc este al tau, si ai putea sa afli cine este doamna si sa rezovi problema intre voi două, fara politie, daca ea devine recalcitrantă atunci poti apela la politie.Ce varsta ai? Multumesc. Sarut mîna, si mult succes!

| AdrianaRarau94 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, erau niste vecine pe o banca la povesti si au vazut cand dansa a parcat acolo iar din spusele lor nu este din cartierul nostru. Noi care locuim aici in cartier nu parcam niciodata pe locul altora, plus ca masina are numere si de alta localitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AdrianaRarau94):

Atunci află daca locuieste cu tine in bloc, intreaba administratorul si asa poti afla cine este aceasta doamnă care ti a ocupat locul, tu ai zis ca ai sesizat ca are o pană la roata din spate, sau tu i ai spart roata de nervi? Ca atunci se complică situatia, eu cred ca tu de nervi i ai ințepat roata fara sa mai astepti sa vezi cine este aceasta femeie, dar daca ea cand vine gaseste roata spartă, si daca cumva există camere de luat vederi in zonă si te vede cînd ai spart roata vei avea probleme, ca doar nu o fi facut doamna pană asa din senin, cineva i-a spart o.

| cristimihailov a răspuns:

Asigura-te ca e platit la zi, locul de parcare si apoi pune-i un bilet in geam, si apoi suna la politie, nu 112, ci numarul direct sa aflii care sunt pasii

| kornelus a răspuns:

Buna.
Ai putea ca sa mergi la Inspectoratul de Politie si sa intrebi a cui este masina?
Poate acolo iti da numarul de telefon, o adresa ceva.
Daca nu se poate nici asa, ai putea ca sa suni la politia locala, si sa vezi ce iti spun politistii ce este de facut.
Probabil doamna aceea cu siguranta nu a facut-o cu rea intentie, nu s-a gandit ca este locul de parcare a cuiva.
O zi buna!