| AdrianAllForCs a întrebat:

Am achizitionat doua placute Ram DDR de 1GB la 400mhz pentru a le monta asupra unei placi mai vechi, mai exact : Gigabyte GA-K8VT800 v2. Am demontat fosta placuta care se afla in slotul 2 si am montat o placuta in locul acesteia plus inca una in slotul 1. Problema este in felul urmator : Cand montez ambele placute si aprind pc-ul se aude un beep continuu plus ca monitorul ramane oprit.
In momentul de fata am o singura placuta din cele doua cumpărate montata si merge perfect, nu am avut nicio problema pana in momentul de fata.
Care este problema? Capacitatea maxima a placii de baza este de 3GB de ce pot monta doar 1GB?
Am testat si cu placuta veche montand-o langa aceasta noua si acelasi beep continuu.
Care ma poate ajuta? Va multumesc mult.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu cred ca ai problema cu slotul.

| StefanKogut a răspuns:

Cele doua placute cuparate sunt similare? acu aceleasi clock-uri? Ai incercat cate o placuta noua sa o testezi impreuna cucea veche? pentru a determina daca nu cumva una dintre ele e defecta?

| StefanKogut a răspuns:

Am uitat sa-ti mai spun ceva, pune placuta veche, singura, in slotul nefolosit si testeaza sa vezi daca functioneaza, daca functioneaza, slotul e bun daca nu functioneaza atunci fie slotul este oxidat si trebuie curatat fie slotul nu mai este corespunzator atasat de placa, in acest caz nu prea sunt solutii

| ChristianXLX a răspuns:

Se poate ca slotul 1 sa aiba vreo problema. incearca sa il cureti de praf si dupa sa bagi inapoi ramii, aceasta problema intervine atunci cand placutele de ram nu sunt montate corect in locasul lor...