| DanaQ a întrebat:

Display-ul laptop-ului meu "clipeste" o fractiune de secunda in timp ce urmaresc - de exemplu - unele filmulete pe you tube sau cand intru pe site-uri cu multe reclame. Am observat prima data aceasta situatie astazi. Sa fie placa video sau sistemul de operare sau vreun program instalat cauza? merci.

4 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

E posibil sa fie placa video, dar pot fi si alte cauze! Recomandam sa mergi la un service autorizat pentru investigatii! Ce configuratie are laptop-ul?

| DanaQ explică (pentru laptopnews):

Multumesc pentru raspuns. Iata aici toate caracteristicile sale:
http://gulf.computers.toshiba-europe.com/......uctPage.do

Vad ca la site-uri nu mai "clipeste", insa pe you tube in timp ce urmaresc un filmulet, o fractiune de secunda face un flash. Acesta nu este mare ca intensitate, totusi pana ieri nu s-a mai intamplat...

Am avut si ceva probleme cu laptopul. Recent, din cauza unor update-uri nu mai intra in SO (aparea ecranul negru, aparea doar logo-ul Microsoft Office). Am sterg partitia pe care era instalat SO-ul, dupa care am reinstalat sistemul de operare. Totul a decurs normal, fara erori. Vad ca si update-urile si le-a facut tot fara erori. A aparut doar problema asta de care intreb: flash-urile care sunt mici si f. scurte si doar cand urmaresc un film de exemplu pe You Tube. Jocuri nu am jucat niciodata pe acest laptop, doar ocazional mai urmaresc un film... Crezi ca poate fi si o problema de la sistemul de operare? sau poate display-ul sa fi patit ceva [desi eu nu il mut de colo-colo]. Trebuie sa-i schimb bateria. Il am din 2007 si acum il tin permanent conectat la priza.

Daca ar fi placa video de fina, nici nu cred ca se poate schimba... am inteles ca la laptopuri aceasta este integrata...

O sugestie, te rog...

| laptopnews a răspuns (pentru DanaQ):

Exista laptop-uri cu placa video dedicata, dar cel pe care il detii are placa video integrata! E posibil ca aceasta sa fie problema. Sistemul de operare iese din calcul din moment ce problema apare rar si doar la video online etc.
Recomandam sa mergi totusi la un service Toshiba sau sa iei in calcul varianta unul laptop nou. Din moment ce spui ca si bateria trebuie inlocuita, nu cred ca mai merita sa investesti in acesta. Daca acele "flash-uri" nu sunt foarte deranjante, foloseste-l asa si poate reusesti sa achizitionezi un alt produs! Succes!

| Sarius1994 a răspuns:

E de la placa video sau uneori de la browser prea multe tampeni pe o singura pagina daca ti se intampla la jocuri gen mmorpg nu fa-ti probleme asa se mai intampla din cand in cand asata e situatia nimic grav si cu placa video de 1 GB daac joci un mmmorpg si sunt 100-500 intr-un singur loc ot mai pare asa ceva din cand in cand sau la unele vioed s-ar putea sa file de la un program cae nu e mare chestie ii trebuie update atat tot