| RAY a întrebat:

Doar cine a are sau a incercat asa ceva
am vazut ca exista placi externe prin usb de retea, intrebarea e sa spunem ca placa ta fizica e arsa cum se va conecta pc la net prin ea? alta intrebare care e mai avantajoasa prin usb sau fizica?

9 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Daca placa ta fizica e arsa una externa prin USB este o solutie. desigur ca una fizica e mai avantajoasa pentru ca transferul de date este mult mai mare si la USB este limitat.
de instalat este simplu: conectezi placa externa la PC, instalezi driver-ul si vei avea o noua placa de retea (daca nu ai deja una). functioneaza la fel ca la o placa de retea fizica.

| RAY explică (pentru al3xander):

Am o placa integrata desi daca se strica nu o pot inlocui, dar am 3 sloturi libere acolo ar merge o placa de retea nu?

| al3xander a răspuns (pentru RAY):

Da desigur, poti pune chiar si 2 placi de retea.

| RAY explică (pentru al3xander):

Multumesc mult

| RAY explică (pentru al3xander):

Cum se alege o placa de retea dupa ce?

| al3xander a răspuns (pentru RAY):

Pentru nimic! pai in primul rand trebuie sa te uiti ce versiune de slot ai la placa de baza (PCI Express). daca tu ai la placa de baza 4 si placa e de 3 atunci va functiona la nivel de 3 si invers daca ai la placa de baza 3 si placa de retea 4 va functiona la 3. versiunea de PCI Express difera prin viteza de transfer a datelor. alta caracteristica importanta la o placa de retea este viteza de transfer. una performanta are 10/100/1000 Mbps

| RAY explică (pentru al3xander):

DriverPack Solution
ai auzit de el?

| al3xander a răspuns (pentru RAY):

Da, este un pachet de drivere foarte util. eu il folosesc pe ala full si il rulez pentru calculatoarele care nu au internet, pentru alea cu internet folosesc windows update si device manager pentru a instala/actualiza driverele.
uneori mai da si erori si trebuie sa extragi driverele si sa le instalezi manual.

| SouLIce a răspuns:

Placile de retea pe usb au transferul de date limitat de portul usb deci recomandarea mea este sa iti iei una pe pci