| puscahoreangaion a întrebat:

Domnule Gelu1970 dar cum observ virusul infiltrat in msconfig ca eu nu am nVIDIA? puteti sa ma ajutati ce adresa sau cum apare ca denumire acest virus, virusi care imi ingheata desktopul? v-as fi foarte recunoscator?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ar trebui să aibă extensia.exe. Dacă nu are așa ceva verifică fiecare în parte în funcție de calea(path-ul) ce apare acolo manual. Dacă îți apare la cale după ce ai verificat manual calea (inclusiv fișierele ascunse) un fișier cu extensia.exe individual fără să faca aprte dintr-un program ăla e malware.
O variantă mai simplă ar fi devirusarea externă folosind un antivirus butat de pe CD, asta ar trebui să rezolve problema mult mai rapid.Succes

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai antivirus instalat?

| DeyCj a răspuns (pentru darrio2007):

Chestia cu așa numiții antiviruși este pur comercială, real virușii ce îi detectează nu există(chiar de unii„viruși" încetinesc sistemul sau fac „pagube" ascunzând fișiere, etc, ceea ce provoacă un miraj userului care crede că datorită antivirusului e protejat) și are ca scop panicarea userilor de Windows ca să cumpere licențe, uneori deloc ieftine la programele de genu ăsta.

| darrio2007 a răspuns (pentru DeyCj):

Asa este.Eram convins de asta.