| Octavian199 a întrebat:

Dual channel la rami se refera la aceeasi marca, acelasi producator, aceeasi, etc? Eu cred ca se refera doar la doua module, nu?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

E nevoie sa fie aceeasi configuratie (frecventa, latenta etc.) Nu conteaza producatorul.

De exemplu daca ai 8GB DDR3 la 1866MHZ CL 10 de la HyperX poti adaga fara probleme 8GB DDR3 la 1866MHZ CL10 de la Corsair si o sa iti functioneze in dual channel.

| Frank51 a răspuns:

Se refera la faptul ca latimea de banda este impartita in doua module de memorie, acestea pot sa fie si diferite pentru ca vor functiona la frecventa celei mai mici si latenta celei mai mari.