| NicVal74 a întrebat:

Dupa ce intri in jocuri care solicita placa video,monitorul nu mai primeste semnal,cand dam restart placa video scoate un zgomot puternic(vajie),daca nu dam restart si pornim on/off normal totul e ok poti sa faci browsering pana la intrarea in jocuri(solicitare placa video),la schimbarea sau trecerea cablului din placa video in placa de baza(la cea dedicata)totul este normal fara galagie din interiorul calculatorului,fara ca la restart sa mai scoata acea vijieala,jocurile merg bineinteles la niveluri minime,fara a se inchide monitorul,dupa toate acestea am dedus ca ar fi problema placa video,dar nu contest parerea dumneavoastra de profesionisti,pentru a-mi da un alt diagnostic, aceasta este configuratia pc-ului meu CONFIGURATIE SISTEM - Sursa Seasonic B12 BC-650, 80+ Bronze, 650W - Carcasa Gamemax White Diamond COC - Ventilator / radiator Gamemax FN12 Rainbow-C9 120mm - Memorie Corsair Vengeance 32GB DDR5 5600MHz CL36 Dual Channel - SSD Kingston NV2 1TB PCI Express 4.0 x4 M.2 2280 - Placa video Inno3D GeForce RTX 3060 TWIN X2 12GB GDDR6 192-bit - Placa de baza MSI PRO B650M-P - Cooler CPU Gamemax IceBurg Infinity 120 White - Procesor AMD Ryzen 5 7600 3. 8GHz tray -- Monitor Gaming LED IPS DELL G2723H, 27", Full HD, 280Hz

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

În mod normal m-ar ajuta să parcurgi un proces de troubleshooting, iar fiecare pas are emite un raport tehnic care ar lămuri treptat situația...
Dar este aproape imposibil să facem asta conversațional.

Dacă aș avea calculatorul în fața mea, ar fi mult mai ușor.

Cred că primul pas este să îmi urmezi sfatul de mai sus

7 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Posibil să ai o placă video defectă.

Posibil să ai anumite setări care împiedică funcționarea lina a plăcii integrate în procesor cu cea dedicată.

Când am întâmpinat această problemă, am oprit din bios placa de video integrată în procesor.

Și de atunci nu am mai avut probleme. Aș fi crezut că la generația aceasta au rezolvat aceste chestii.

Dacă vrei să și cum să oprești placa de video integrată din bios:
Search Google for the term "disable integrated graphics in BIOS"

| NicVal74 explică (pentru carevaescu):

Pai imi functioneaza placa video integrata! nu aia e problema!

| carevaescu a răspuns (pentru NicVal74):

Cred că ai înțeles greșit...

Ai două posibilități:
1. Ceva e în neregulă cu placa nVIDIA
Sau
2. Ceva împiedică funcționarea bună a plăcii nVIDIA pe lângă placa inregrata

Vrei să afli?
Dezactivează placa integrată din bios și vezi dacă placa ta nVIDIA merge.

| NicVal74 explică (pentru carevaescu):

A ok!

| NicVal74 explică (pentru carevaescu):

Si cum asa din senin sa nu mai vrea?

| carevaescu a răspuns (pentru NicVal74):

Sunt multe posibilități, de la un update Windows, la un driver, la malfuncțiune în placă, malfuncțiune în pcie, și tot așa. Din nefericire este imposibil de depistat din informațiile date.

Pare că îți place să îți configurezi calculatorul pentru gaming, așa că nu ar strica să înveți treptat cum să faci și troubleshooting.

Ai foarte multe informații online deși de obicei le găsești în engleză.

Baftă

| NicVal74 explică (pentru carevaescu):

Ce informatii detaliate ati mai dori?

| carevaescu a răspuns (pentru NicVal74):

În mod normal m-ar ajuta să parcurgi un proces de troubleshooting, iar fiecare pas are emite un raport tehnic care ar lămuri treptat situația...
Dar este aproape imposibil să facem asta conversațional.

Dacă aș avea calculatorul în fața mea, ar fi mult mai ușor.

Cred că primul pas este să îmi urmezi sfatul de mai sus