| Cosmin111Iustin a întrebat:

E adevărat că se instaleză windows din magazin cănd iei un laptop sau vănzătorii magazinului sunt niste hoți si iți iau bani degeaba cu o minciună?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Scrie in descrierea laptopului daca vine cu OS (sistem de operare) de tip windows, linux, freeOS, endlessOS sau fara sistem de operare, dintre cele mentionate de mine doar WINDOWS se plateste evident de ce ca nu e gratuit, celelalte sunt open source si le poti instala si tu
Evident ca si windows cu sau fara licenta se poate instala de catre oricine doreste dupa cumpararea unui device, daca vrei cu licenta este scump, fara licenta este gratuit, pus la dispozitie chiar de Microsoft.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum majoritatea au windows instalat daca nu il cumperi asa cum e sau cu linux nu îți instaleaza nimenk6

| Wr3nch a răspuns:

In viata mea nu am vazut magazin unde sa til instaleze. Fie il cumperi cu el gata instalat, fie il duce la un service sau cineva care se stie sa til puna cu 50 de leilaughing

| flixbuster a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu la cele mari o sa vezi asa ceva, i-ar da afara in secunda doi pe cei ce fac asta. Dar la magazinele mici, de cartier (nu retea mare) se practica, asa isi creste sansele sa-si vanda marfa.

| flixbuster a răspuns:

Laptop-urile vin in general cu unul din aceste 3 OS-uri: Windows 10, FreeDOS sau Linux (distributia Endless OS pare sa fie folosita foarte frecvent in acest scop, mai apare si Ubuntu pe cele gandite sa fie folosite cu Linux - Dell are astfel de modele).

Mai departe, nici un magazin nu iti va instala Windows (sau alt OS) pe laptop. Asta o faci tu acasa (singur sau cu cineva priceput alaturi) sau la un service.

Asa ca, daca cineva iti instaleaza Windows in magazin (in varianta in care laptop-ul vine cu FreeDOS sau Linux), da, vanzatorii sunt hoti dar nu asa cum crezi tu ci pentru ca fura Windows.

| GPA a răspuns:

Când cumperi un PC/laptop este specificat în descrierea produsului dacă vine cu un sistem de operare preinstalat (Windows/Linux/Ubuntu/FreeDos/Endless) sau dacă unitatea de stocare este blank, adică n-are sistem de operare. Dacă este preinstalat cu (ex. Windows), evident că este sistemul original cu o licență activă OEM (cu toate actualizările la zi).

| Michaeel a răspuns:

Când iei un laptop nou, el are deja toate actualizările făcute.

| flixbuster a răspuns (pentru Michaeel):

Daca iei un laptop de acum 3 ani in cutie sigilata, ghici ghicitoarea mea ce actualizari poate sa aiba?

Mai departe, unele vin cu Windows-ul instalat OEM pana la punctul in care trebuie facut contul de utilizator si setarile acestuia - de-abia apoi urmeaza update-urile.

| Michaeel a răspuns (pentru flixbuster):

Mulțumesc ca ne-ai luminat mintea tovarășe profesor. Ce m-ai face fără deșteptăciunea și simpatia dumnevoastră

| DanielPH a răspuns:

Wtf
Unele laptop-uri au instalate deja ceva pe ele, Windows, Linux, etc...dar majoritatea au Free DOS, asadar necesita instalarea unui windows dupa cumparare, deci cumpararea separata a unei licente. In magazine n-ai sa vezi pe nimeni sa desfaca un laptop, sa bage un windows si sa ti-l vanda, ca nu-l iei la mana a doua de pe nu stiu ce site, poate si cu ceva jocuri. laughing
De regula laptop-urile Office au sistem de cautare licentiat deja bagat, cele de gaming mai rar.

| floreadan a răspuns:

Vei avea actualizarile facute pe un laptop nou.