| JusTPauL a întrebat:

E bine daca am la processor socket AM3 (938)?
Iar placa de baza M4N78 SE (AM2)
Care e diferenta?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

M4N78 SE=AMD® AM2/AM2+/AM3 CPU Support

| JusTPauL explică (pentru K0sti):

Pe romaneste?
SI as putea pune si procesor quat-core? sau ddr3?

| JusTPauL explică (pentru K0sti):

Ce is DDR2 1200? acel 1200? eu am 4 GBDDR dar stiu ca au frecventa de 400

9 răspunsuri:
| Helly1226 a răspuns:

Daca ai cea mai noua versiune de bios al placii de baza atunci ii poti pune si un six-core phenom ii X6. Singurele procesoare AMD care nu le suporta placa ta de baza sunt cele Bulldozer fx pe am3+ care au 8 nuclee maxim.

| JusTPauL explică (pentru Helly1226):

Am unul foarte vechi bios, ceva american nu stiu cum, e de prin 2006, versiune0.900 parca, six-core e super bine daca zici ca se poate:X

| Mangoo_Geoshh_1997 a răspuns:

Daca socket-ul de pe placa de baza este AM2 si cel de la procesor AM3, nu se vor potrivi fizic, adica la imbinarea "mufelor'.

| Helly1226 a răspuns (pentru Mangoo_Geoshh_1997):

Se potrivesc si placile am2 cu procesoare am3 dar nu toate, unele placi au nevoie doar de un upgrade de bios.

| JusTPauL explică (pentru Mangoo_Geoshh_1997):

Pay am un program care detecteaza si in paranteaza la seria de la placa de baza scrie amd2 iar la processor socket amd3 (938)

| JusTPauL explică (pentru Helly1226):

Crezi ca ma poti ajuta cu un upgrade la placa mea de baza?
Http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM2Plus/M4N78_SE/#specifications
asta ar fi placa.