| alexRE a întrebat:

Ei bine am cateva intrebari legate de eMAG si achizitionarea/construirea unui nou pc.
In leg cu eMAG vreau sa stiu:
1)Sunt de incredere? (n-am mai comandat online pana acuma)
2)Am nevoie de card pentru a comanda?
3)Cum se comanda?
4)Cum se returneaza produsul daca este defect?
5)Exista ţepe?

In leg cu PC-ul:
1)Sa il construiesc sau sa il cumpar gata facut?
2)Daca e sa-l construiesc sunt piesele de pe eMAG de calitate?
3)Cum pot afla daca componentele sunt compatibile intre el?
4)2800 este un buget suficient pentru un gaming pc?

Deocamdata n-am toti acesti bani (sunt student iar economiile merg greu)...insa intentionez pe parcursul anului sa-mi construiesc acest nou pc...cel vechi este o epava.
Multumesc happy

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Sunt de incredere dar ingrasa preturile extrem de mult. La fel de bine iti recomand pcgarage, care sunt la fel de seriosi, sunt primii din tara ca domeniu it&c(eMAG is pe primul loc la vanzari, deoarece nu au numai componente de it). De aceea numarul de componente este mult mai mic la eMAG.
2. E optional. Poti sa platesti cu un card sau ramburs, cand ajunge la usa.
3. pe orice site, faci cont, a adaugi in cos, pui adresa, si alte detalii, dai comanda.
4. completezi un formular sau ii suni si iti explica ei.
5. pe site-ri no-name e posibil sa existe tepe.
1. Daca vrei ceva bun, nici sa nu iti treaca prin gand gata asamblat,. Musai componente+asamblare(ais erviciu la pcgarage spre exempl)
2. piesele sunt aceleasi, ca nu le fabrica ei. Ei doar le vand.
3. E de preferat sa intrebi pe cineva care cunoaste, plus ca ai nevoie de un sistem echilibrat, si nu de o panarama dezechilibrata. Cineva care se ocupa de asa ceva, o sa iti zica exact. Daca vrei, te ajut eu.
4. Da, e un buget foarte ok.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt cea mai mare firma de genul din tara, nu ajungeau acolo daca nu erau de incredere.

poti plati cu cardul, prin transfer bancar sau cu banii in mana, poti comanda online, la telefon sau direct in showroom.

ai toate posibilitatile la indemana

| stlucian a răspuns:

Sunt de incredere!
Vezi aici pana in 2000 lei:
http://videotutorial.ro/......ial-video/

jos video

| Garsonfane1979 a răspuns:

1. Sunt de incredere
2.Nu obligatoriu, poti plati cand vine coletul.
3.Intri pe siteul lor te duci la produsul care il doresti dai adaugare in cos apoi la urmatoru produs il adaugi si pe ala si cand ai terminat de adaugat produse pui datele unde sa vina produsul numele, cnp, etc si apoi finalizare.
4.Suni la ei sau trimiti un mail.
5.Nu exista tepe intr-un sistem care lucreaza ca la carte.
Pc.
1.Sa il faci pe piese.
2. Nu exista diferente de calitate toate sunt produse de aceleasi firme internationale.
3.Intrebi pe cineva daca o faci dupa ureche e posibil sa ai mici neplaceri.
4.Este foarte suficient.

http://bit.ly/16JuRm6

| Kennedy97 a răspuns:

Pot considera eMAG o echipa de incredere, tinand cont de faptul ca am comandat de la ei doua telefoane.Plata se face "la fata locului", adica in momentul in care primesti marfa.Comanda se face in felul urmator: ai sa gasesti la fiecare comanda doua numere de telefon. Daca nu ma insel, unul dintre ele are prefix de Bucuresti.In cazul in care produsul este defect si nu a depasit 30 de zile de cand l-ai comandat, suna la acelasi numar de telefon si fa reclamatia.In ceea ce priveste tepete, nu cred ca acestea ar existand, deoarece am mai comandat si eu, si multi prieteni de-ai mei si nu am auzit plangeri de la unul dintre ei.La intrebarile despre PC, iti pot raspunde astfel: 1.Cumpara-l gata facut, deoarece in cazul in care exista o mica defectiune sa poti suna la ei.2.Da,sunt,din cate vad.3. Porneste dispozitivul si vezi. 4.Cu 2800 te poti incadra destul de bine intr-un PC pentru gaming....cam atat!

| jhonyboxing a răspuns:

Buna in primul rand vreau sa iti zic ca nu-ti trebuie nic un card sa comanzi de pe eMAG, poti deschide coletul la primire, poti comanda prin telefon, la pret nu stiu ce pot sa zic piesele sunt de calitate, acuma depinde de marci nu? De construit nu pot sa imi dau cu parerea, depinde ce vrei.
Sper sa-ti fie de folos tot ce ti-am zis.