| ByTyger1 a întrebat:

Este bun linux ca sistem de operare si cate resurse folosete

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Linuxul e un sistem de operare bun dar nu pentru un utilizator normal ci pentru unul avansat sau pentru programatori.

Foloseste destul de putine resurse in comparatie cu Windows ul insa sa nu te astepti sa il folosesti la fel, in primul rand niciun joc nu iti va merge pe linux si in al doilea rand necesita o perioada destul de mare de invatare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te joci si nu ai pretentii mari de la calculator, este ok, face tot ce trebuie sa faca. Incearca Ubuntu sau Linux Mint, doua distributii numai bune pentru incepatori (desigur, si pentru avansati). Linux-ul este departe de a mai fi greu ca sistem pentru end-user si numai copilasii care nu au deloc legatura cu tehnica se mai sperie de el.

| ByTyger1 explică:

Cum se instaleaza la fel ca xp sau alfel

| adelynx a răspuns:

Este bun pentru navigare pe internet, ascultat muzica si vazut filme... Dar nu ma vad jucand jocuri foarte performante pe asemenea sistem de operare...