| ed23tm a întrebat:

Este mai bine sa asamblezi un pc din piese, decat sa cumperi unul gata facut?

Răspuns Câştigător
| m5789932 a răspuns:

Bineinteles ca iesi mai bine de 10ori, pentru ca iti alegi piesele pe care le vrei, stii ce cumperi si stii la ce performante te astepti; pe cand atunci cand cumperi un calculator gata facut, nu stii ce are inauntru; stii doar frecventa procesorului, doar marimea hardului, si marimea memoriei ram si a placii video si cam atat; pe cand daca ti-l cumperi tu piesa cu piesa, stii ce procesor cumperi, cu ce chace, cu ce frecventa, cu cate nuclee, cu ce cooler, cu ce tehnologie de constructie, etc; stii ce hard iti cumperi, stii ce viteza de rotatie are hard-ul, ce chace, ce conexiune, etc; la fel si la placa de baza, la fel si la placa video; etc si etc... Nu te lasa pacalit de ceea ce ti se spune, sau ti se arata la un sistem gata facut. cred ca cu asta am zis tot

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă ai cunoştinţe în domeniu e şi interesant şi ieftin. Chiar cumpărând unul nou tot poţi găsi câte ceva de îmbunătăţit ca performanţă.

| m5789932 a răspuns:

Daca vrei ceva sfaturi, intreaba-ma!

| foxi a răspuns:

In mod sigur da!

| Asiryx a răspuns:

Da. Scapi mai ieftin si cu performante mai bune happy

| georginika a răspuns:

Buna. Da, este mai bun un pc asamblat, pentru ca ii poti pune niste piese mai bune si mai de calitate.Bineinteles trebuie sa stii sa il asamblezi.

| vescan4ever a răspuns:

Da mai bine il asamblezi din piese, bagi ce vrei uh in el, asa nu sti tot ce are in el, asta i opinia mea