| Horiatud a întrebat:

Costa mai mult un pc gata asamblat decat unul facut din piese?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Am vazut cazuri cand un PC gata asamblat sa fie mai ieftin decat pe bucatele. Ca sa obtii asta, trebuie de obicei sa vorbesti cu dealerul si sa il rogi sa iti faca o oferta. Asa am gasit o reducere de pana la 10%. De obicei acest lucru se intampla ca oamenii nu vor PC gata facut si anumite PC-uri nu se vand. De aceea sa ai grija ce cumperi, dar poti gasi ceva putin mai ieftin. Mai mult, daca vei lua un astfel de PC, de obicei trebuie sa adaugi doar niste extra-memorie si ai un PC mai bun decat ai fi putut tu asambla. In Spania un PC cu Medion (un brand relativ popular dar pentru PC-uri ieftine) ce nu se vindea, am asteptat sa fie in oferta si am luat pe vremea aceea un PC de 800 eur la 650 EUR (era "ziua fara TVA"). De obicei reducerile in astfel de zile sunt doar pentru 1-2 produse. La final, daca iei in aceeasi configuratie poti iesi mai ieftin cu unul gata-asamblat, dar cateodata acele PC-uri asamblate nu-s "optimizate" pentru ceea ce vrei sa faci. De obicei sunt bune ca PC-uri Office, dar nu-s bune pentru jocuri (de exemplu). Un PC ce il asamblezi poate sa iti ofere mai mult deoarece un PC complet poate iti ofera: "card reader", si poate tu vrei sa scazi 20 eur din acel card, sau 10eur pentru o placa Wifi (ca sa te conectezi wireless), si sa pui cei 30 eur intr-o placa video dedicata precum Ati/AMD 7770 (in loc sa ai 7750 in configuratia initiala). De asemeni anumite PC-uri asamblate nu includ pretul la Windows, si poate iti pui Linux (sic!) si mai salvezi niste bani aici (am cumparat HP - laptop in Romania cu FreeDOS).

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu e neaparat de mai ieftin. E drept, adesea poate sa fie mai ieftin dar nu cu mult, si asta doearece oricum in magazine altex/domo/etc nu gasesti piese doar. Si omul cand se duce, nu stie el ce's alea. Asa ca vrea sa cumpere si gata. Treaba cu aceste componente e pentru cei putin mai avansati. Ideea de baza la componente nu e sa faci ieftin, ci sa il faci mult mai optimizat, cu performante mai ridicate fata de cele din magazin, c are adesea pun piese de rpoasta calitate, sau slabe ca si performanta. Si asta e in special la oricare configuratie gata asamblata.

| horia2012 a răspuns:

Daca nu ai experienta in a-ti face tu unul pe bucati sau sa cunosti pe cineva foarte bine si foarte bun care sa ti-l faca, cumpara unul gata facut.
Diferenta de pret nu e asa de mare ca sa risti sa nu-ti functioneze unul facut de tine.

| stlucian a răspuns:

Daca-l confugurezi/construiesti tu pretul e mult mai ieftin in plus ai avantajul configurarii in limita bugetului la un PC maxim ca performanta pe cand la un PC gata construit anumite componente pot sa nu te satisfaca.

Personal folosesc unul configurat de un priceput la care in timp am mai adus imbunatatiri odata cu experienta acumulata si cu nevoile personale.

Succes thumbs up

| LTAA a răspuns:

De la caz la caz.

| slenderica a răspuns:

Depinde.

| vioreltt a răspuns:

Cel pe "Bucatele" o sa iesi mult mai ieftin daca il cumperi pe bucati!