| Anonim478902 a întrebat:

De ce e mai bine sa-ti cumperi un pc pe piese decat unul gata facut?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ai libertate să îți alegi componentele în limita compatibilității dintre ele deci dacă ești paralel mai bine ia-ți unul gata făcut. Eu l-am luat pe componente și sunt foarte mulțumit de ce am(ce nu găseam gata făcut). De asemenea ieși mai bine la preț. Ce mai trebuie să știi să faci e să îl montezi. Eu pe al meu l-am făcut de la 0 căci am vrut inițial să îmi modific doar niște componente, mi-am dat seama că nu sunt compatibile cu ce am și că ce am era destul de înapoiat așa că am tot luat componente. Nu e greu să te informezi de pe Youtube cu montarea și altele dar normal că trebuie să ai măcar un minim de cunoștințe.

| SilviaDulcik a răspuns:

1. Alegi tu componentele
2. De obicei cele gata făcute conțin procesor bun dar placă video de tot râsul, dacă îl faci pe componente, le alegi tu
3. Cele gata făcute au cele mai ieftine plăci de bază, barete RAM și HDD (nu întotdeauna un lucru rău)
4. Per total sunt puțin mai scumpe cele gata făcute deoarece în preț intră și asamblarea, care după părerea mea este una din cele mai tari lucruri, să îți construiești propriul calculator

| AKARA0 a răspuns:

Este mai convenabil la preț și iti poți alege tu ce piese vrei pentru acel pc.
Și în plus la cele gata făcute, dacă le faci pe piese ieși cu 400 de lei mai puțin, dar tot nu e convenabil pentru că piesele pot fi slabe, rami fara radiator, o conserva de sursa de maxim 120 lei, o babeta de placa de baza care costa 200 lei și care apare in orice PC făcut de pcgarage până în 3000 lei, placa video nu știu ce să zic, poți să-ti iei o placa mai buna dar depinde de ce buget ai, carcasa e ceva subiectiv, depinde de gusturi, eu le prefer pe cele simple nu cu 10.000 de led-uri.