| sindeiu a întrebat:

Este normal dupa ce porneste ventilatorul la laptop sa se auda ca se arde ceva?

15 răspunsuri:
| Țoglă a răspuns:

Se aude praful din el când e suflat de ventilator.

| sindeiu explică (pentru Țoglă):

Pai ieri l-am luat de la service de la curatare

| SharpEagle a răspuns:

Dar cum adica "sa se auda ca se arde"? Ce auzi? Ca si cum ar fi artificii, scantei?
Posibil ca ventilatorul ca se atinga de ceva si sa scoata pacaneli d-astea rapide care se semene cu sunetele de tip scanteie.
Ar mai putea fi umezeala in el si sa ai niste mini scurt-circuite, la tensiune mica, 12V sau 5V.

| sindeiu explică (pentru SharpEagle):

Scantei dar am cautat pe yt si se pare ca se poate rezolva

| SharpEagle a răspuns (pentru sindeiu):

Mai da detalii, ce-ai gasit? Pune link.

| SharpEagle a răspuns (pentru sindeiu):

N-are nici o legatura. Acela e un video pentru problemele de sunet, pentru pacaneli in speakers.
Din descrierea ta, zgomotul apare imediat ce porneste ventilatorul, adica chiar si inainte de a se incarca sistemul de operare. Deci, fara legatura cu driverii audio al acelui sistem de operare.
Vezi ca de regula indienii pun numai balarii online, monetizeaza orice rahat. O fac pentru trafic si views...

| sindeiu explică (pentru SharpEagle):

Am alta problema am blue screen error si nu pot sa mai intru in windows 10 si nu pot sa intru in repair mode

| SharpEagle a răspuns (pentru sindeiu):

Dar cand apesi butonul si se reinitializeaza boot-ul, ai acele sunete? Inainte de animatia cu incarcarea Windows?

| sindeiu explică (pentru SharpEagle):

Da cand apas butonul si porneste ventilatorul se aude scanteile

| SharpEagle a răspuns (pentru sindeiu):

Este o problema hardware. Ori la nivel superifical, umezeala acolo sau ceva care atinge ventilatorul, ori ceva mai serios. Desfa-l si deconecteaza-i HDD-ul, daca nu e de tip SSD, ci clasic, magnetic. Uneori si discurile astea mai scot sunete, pacaneli. Daca tot face, atunci trebuie sa-l duci in service.
Fa o poza cu telefonul al blue screen si scrie aici codul numeric respectiv. Sa arati poza si la service, in cazul in care nu se va mai repeta la acel moment eroarea.

| sindeiu explică (pentru SharpEagle):

L-am dus la service la curatare se pacare ca nu au facut nimic

| SharpEagle a răspuns (pentru sindeiu):

Din pacate, eu acum n-am cum sa-mi tai capul si sa ti-l dau tie, la purtator. Acum totul depinde de tine, de determinarea si insistenta ta, de felul in care vei stii sa-ti ceri drepturile, sa te zbati pentru interesele tale.
Cearta-te cu aia (mai ales daca o mai fi in garantie, nu stiu). Spune-le ca nu ai platit degeaba, daca cumva ai platit. Schimba service-ul, agita-te, descurca-te.

| sindeiu explică (pentru SharpEagle):

Am rezolvat problema cu ecranul albastru acum mai a ramas doar una

| SharpEagle a răspuns (pentru sindeiu):

Bine, spor!
PS: vezi sa nu fie, de fapt, corelate. Cand apare cea cu potentialul scurt, sa se manifeste si cealalta.