| sindeiu a întrebat:

De ce se aud scantei cand porneste ventilatorul de la laptop?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E posibil ca ventilatorul sa atinga de ceva, atunci cand se invârte. Si ti se pare ca „auzi" scantei.

| cristi202 a răspuns:

Scinteile de regula nu se vad. Dar, daca sunt, si se aude pîrîit, inseamna ca un contact e pe duca. Pentru ca e intrerupt circuitul fiind dezlipit vreun fir, firul mai atinge contactul, si atunci apar scinteile, si pîrîiturile. Ai grija! Un asemenea contact defect poate prezenta pericol de incediu, din cate stiu, contactele defecte au un mare procent in pornirea incendiilor cu cauza electrica.

| sindeiu explică (pentru cristi202):

Se aude doar cand porneste ventilatorul dar cand este oprit nu se aude nimic vineri cand l-am luat de la service nu a avut nimic dupa cateva ore am dat un restart pentru updateuri atunci au inceput sa se auda

| cristi202 a răspuns (pentru sindeiu):

Atunci problema e de la ventilator. La el e vreun scurt de face asa, sau vreun contact dus. La service nu ti l-a bagat in reparatie capitala, ca sa il desfaca cu totul. Si de l-ar desface, si e problema la ventilator, pot sari peste ea, doar daca desface ventilatorul o pot vedea, depinde si unde e.Dar nu sta nimeni sa il desfaca, daca face zgomote si dupa ce e curatat de praf, se inlocuieste.

| gabicoo a răspuns:

Scanteile se vad. Nu ai cum sa le auzi.

| 1997onur a răspuns:

Sa stricat ventilatorul de la laptop a intrat ceva acolo ori este mult praf și trebuie curățat mergi cu el la un servis să-ți repare și nu mai are nimic dupa aia

| sindeiu explică (pentru 1997onur):

Bro ieri l-am luat de la service

| 1997onur a răspuns (pentru sindeiu):

Bro tocmai am realizat ca scânteile se aud nu se vad stai să-mi revin puținlaughing)) nu am fost atent la ce spuneai și da ce sa mai spun nu mai am ce sa mai spunlaughing))

Bro pai atunci schimbai ventilatorul nu este deloc greu sa faci asta mergi la servis și spune-le ca vrei alt ventilator ca la asta se vad scânteilaughing))

| Brizbriz a răspuns (pentru sindeiu):

Bro, ti-au schimbat ventilatoru, dragut service
de ce ar face asta, pentru ca de ex. Asus, in nemuritoarea lor preamareata inteligenta, au decis ca ventilatoarele lor sa nu poata fi unse, ci numai schimbate (nu le poti desface pana la ax fara sa le rupi) iar un ventilator nou costa vreo 40+ de euro si se gasesc numai pe ebay (inca vreo 10-20eu transport, daca ai pe cineva in strainezia ca in rrrrromnica nu trimite nimeni de pe ebay)