| mihai0980 a întrebat:

Este ok să aloci o partiție de pe un ssd m.2 de 500 gb doar pentru ca Windows să funcționeze bine?
Am doar un ssd m.2 de 500 GB pe acest computer

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, e ok să bootezi de pe ssd, de pe o partiție separată

| relian a răspuns:

Nu ai nevoie de nici o partitie pentru nimic. Wind functioneaza la fel indife ce partitie ai tu sau nu ai.
Deci lasi asa fara partitii, nu vad ces cu rahaturile astea la unia, or ramas cu chestiile alea vechi de pe vremea dacilor laughing sa imparta drive in enspe mii de parti, dar pentru ce fac ei asta habar nu au, pur si simplu nu te ajuta cu nimic nici pe tine si nici computerul nu functioneaza mai bine, asa cum poate multi cred.

Partitionarea driverelor a fost un moft al acum ceva vreme in urma, s-a dus mofturile alea, dar se pare romanii tot continua sa faca lucru asta, lea intrat in refelx si nu mai scapa de el laughing

Poti sa ai si 4 TB lasi o singjura parte nu 7 parti, nu ai pentru ce.Cum zic chestia asta cu partitiile a fost asa ceva wow la timpul ala, sa ia ochii clientului laughing dar cum am zis nu ajuta pe nimeni cu absolut nimic.

Uite iti dau un exemplu. Ai vazut tu calculator Apple sa aiba partitii pe el? Eu nu am vazut nici la magazine, nu stiu daca omu isi face partitii pe un Apple,. indiferent ce drive are.

La magazinele Apple eu iti arat, toate calculatoarele nu-s cu partitii, deci noi.

Deci tu intrebi daca wind ar functiona mai bine daca ar fi driverul impartit corect? Eu nu vad cum ar putea sa functioneze mai bine, cei care spun ca DA sa faca bine sa si arate cum, altfel sa spui da sa te afli in treaba este pistol cu apa.

| IceRope a răspuns:

Cu sau fără partiție Windows-ul va funcționa la fel. Faci ce vrei.

| Gabau a răspuns:

Salut,
De principiu este ok insa cel mai bine ar fi sa folosesti si un HDD extern. In maniera asta oferi o protectie crescuta datelor tale. Iti las aici un link care te ajuta sa iti alegi un hdd extern. https://hubiter.ro/cum-sa-iti-alegi-un-hdd-extern/

| BunaVestire982 a răspuns:

Desigur.