| Benyamin173 a întrebat:

Este "op" freeSync-ul de la amd le un monitor compatibil? Se merita sa iau un rx 580 8gb sau un gtx 1060 6gb (dar pe urma nu mai am freeSync)

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

In ceea ce priveste Freesync-ul, este cat de cat folositor, nu poti spune "op". Ajuta. Dar daca vrei sa te duci pe ultra cu ea, lasa freesync-ul, n-o sa ai multe jocuri in care sa le fortezi extrem si sa treci de ideea de 75 fps (nu imposibil), dar nu atat de mult incat sa te deranjeze v-sync, g-sync, freesync etc.
Ai putea spune ca "oricare", http://www.youtube.com/watch?v=zD5AibHUaI4 unele jocuri sunt optimizate mai bine pentru Nvidia, altele pentru ATi. Ideea este ca ambele se comporta exceptional cu ryzen-ul acela. Trage spre ce vrei. Poate in viitorul indepartat, daca e diferenta atat de mare intre cei "8gb-6gb" o sa vezi un boost pe Rx580, dar nu garanteaza nimeni. Diferenta medie intre fps-uri cu acelasi joc intre cele doua ar trebui sa fie de 5-10 fps-uri.

| Benyamin173 explică (pentru CM7YRE):

Mulțumesc, cred ca o sa merg pana la urma pe rx580, deoarece am gasit o la mana a doua la 650 cu garntie, aproape noua si daca nu este o diferenta semnificativă o sa merg pe rx

| Ineys a răspuns:

Daca ai deja un monitor cu FreeSync ia-ti o placa video compatibila, altfel, daca nu ai un monitor de ala nu vad de ce ai da bani si pe o placa video cu tehnologia aia si pe un monitor special pentru asta.

| Benyamin173 explică (pentru Ineys):

Nu am nici monitorul nici placa video, dar voiam să știu dacă merita, deci cred ca o sa merg pe gtx