| Chiron a întrebat:

Merge activat FreeSync pentru un monitor cu 144 hz? Si daca merge, merita?
Eu din cate am inteles oricum nu merge: "FreeSync poate fi activat doar între "35Hz ~ 90Hz"

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Tehnologia FreeSync sincronizeaza cadrele (frame-urile) calculate si generate de placa video, cu cadrele pe care monitorul e capabil sa le afiseze.
Fara FreeSync, daca de exemplu placa video genereaza 150FPS, iar monitorul poate sa redea doar 60, monitorul va fi bombardat cu ~3 imagini diferite, din care va combina si va afisa una singura, iar tu o sa vezi pe ecran niste linii, si niste zone diferite din imagine vor parea rupte, intrerupte, cu alte cuvinte, nu exista fluiditate.
FreeSync-ul rezolva aceasta problema destul de bine (insa nu perfect).

Merge activat (din setarile monitorului) DACA ai o placa video AMD, si un monitor cu tehnologia FreeSync.

Inainte de asta, dezactivezi V-Sync din joc.

Poti face si altceva, daca ai placa video AMD:
poti activa Enhanced Sync, o tehnologie software, dezvoltata de AMD, ce e oarecum echivalenta cu FreeSync si G-Sync. (nu ai nevoie neaparat de monitor cu FreeSync pentru asta)

Go to your Radeon settings and under the gaming tab, select Global Settings. Look for the option that says "Wait for Vertical Refresh," and click it. In the sub-menu, click Enhanced Sync.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am mai explicat si mai explic odata:
NU TREBUIE CONFUNDATE frecventa de cadre a unui monitor (35-90 Hz) cu frecventa de randare a unor PARTI din imagine (care poate urca la 144Hz sau chiar mai mult, in functie de capacitatile de procesare al placii video si a monitorului!
FreeSync se refera la sincronizarea automata a CADRELOR complete de imagine, nicidecum la frecventa de randare a imaginilor din cadre.

| Ineys a răspuns:

144hz > FreeSync. Daca le ai pe amandoua nu ai nimic de pierdut. Daca merita tu stii. Sunt ochii tai si placerea ta de vizionare.