| melanya a întrebat:

Este posibil ca cineva să îți pună camere ascunse în casă? Ce scop ar putea avea? Să te spioneze? Cum le-ai putea depista?

37 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si cum ti le-ar putea pune? Esti vreun James Bond, ca sa faca asta?

| Yrem3119 a răspuns (pentru darrio2007):

Uite e vreun psihopat, vreun obsedat. Ce nu exista si barbati din astia sau toti barbatii sunt perfecti fara niciun defect?straight face

| darrio2007 a răspuns (pentru Yrem3119):

Si cum i le-ar pune in casa?

| melanya explică (pentru darrio2007):

Poate a intrat prin efracție când nu am fost acasă, dar nu a lăsat urme. Nu îmi dau seama...o avea un mijloc de a deschide ușa.
Sau poate sunt vecinii cu care stau perete in perete (eu pe ei îi bănuiesc).

| darrio2007 a răspuns (pentru melanya):

Esti prea obsedata de asa ceva. Nimeni nu investeste atatia bani, in camere video si alte prostii, ca sa vada cu cine te culci sau ce mananci. Parerea mea este ca exagerezi prea mult aceasta problema.

| Yrem3119 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu stiu, probabil e cineva care a avut acces in casa ei, habar nu am, sunt solutii daca stai sa te gandesti. in orice caz nu asta conteaza, conteaza ca ea e in pericol, si trebuia sa anunte pe cineva sau sa se mute de acolo.

| Yrem3119 a răspuns (pentru darrio2007):

Probabil ca si exagereaza, dar ai dreptate ca nimeni nu da bani pe niste camere ca sa vada ce faci. Ma intreb de ce ii banuieste pe vecini...

| darrio2007 a răspuns (pentru Yrem3119):

De acord dar nu camere montate prin casa. Fetita este obsedată si exagereaza prea mult.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yrem3119):

Si tu exagerezi.

| Tehno21 a răspuns (pentru darrio2007):

Tu leai pus team prins esti fratele lui james bond

| darrio2007 a răspuns (pentru Tehno21):

Poate ca sunt. Dar, in mod sigur, tu nu esti frate cu gramatica.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai banuieli mergi la politie si fa o plîngere si restul rezolva ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ce varsta ai?

| melanya explică (pentru CristiDinBucuresti):

La orice vârstă poți fi neajutorat in anumite situații.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine sa iti puna? esti ceva persoana influenta in politic sau llumea de afaceri sau doar un paranoic obisnuit?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Sau daca vreun baiat de tata lucrator in SRI a pus ochii pe ea, o va spiona ce face prin casa, cand se spala, etc, ca foarte multi baieti/barbati ar vrea asta, deci ei ceva clasic. Posibil este, nu stii cine e ala de langa tine, poate fi un vanzator, sau un colonel SRI cu ganduri dubioase, asa cum nici pe net nu stii cu cine discuti.
Dar nu cred ca e cazul de varianta asta.
Ea cred ca zice de cine vine pe la ea doar.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Tu mai ai altceva in cap decat teorii ieftine ale conspiratiei?
Ca numai cu asta umpli TPU vad.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Am voie sa spun ce gandesc, aia este, fiecare cu gandirea lui, nu o poti impune pe a ta altora asa cum nici eu nu pot ti-o impun pe a mea, faptele spun care gandire e buna, nu eu, nu tu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca cineva să îți pună camere ascunse în casă. atunci când lipsești, ar trebui să fie profesionist, și asta este violare de domiciliu, care este pedepsită legal. Astfel o poate face numai un profesionst, iar asemenea profesioniști au numai serviciile secrete. sau oamenii proveniți din ele. Necesită tehnologie avansată, mulți bani, expertiză tehnică, desfășurare de forțe în teren, nu o poate face un om singur. Întrebarea ar fi, în ce scop, cu ce interes. Ar trebui să fii o țintă valoroasă, să existe un motiv puternic, justificat pentru asta, din partea cuiva, sau a unei instituții. Ori aceasta nu este cazul în ceea ce te privește așa că nu există motive să te îngrijorezi.

| mihai69 a răspuns:

1. Da.
2. Depinde. Să te știe în siguranță, să te vadă goală, fiecare cu motivele lui;
3. E și aia o variantă;
4. Există metode.

| Mosotti a răspuns:

Daca se doreste sa fi supravegheata de SRI si au interes anume sa afle ce faci, sigur ca iti poate pune camere ascunse si nici nu le vei depista curand, vine in lipsa cuiva in apartament, intra, le monteaza subtil de tot, au iesit, au incuiat usa cum era si asta e tot, nu se va afla niciodata ca au intrat in casa subtil. Se practica peste tot in lume asa ceva, si chiar daca vrei sa-i dai in gat cumva, gasesc ei motive si tot scapa.

Sau daca vreun baiat de SRI-ist vrea sa te spioneze sa vada ce faci in casa, in baie, o face prin aceasta metoda.
Ce scop are? Se te vada goala prin baie, camera sau ce mai vrea el pe acolo, scopuri sexuale. Multi barbati ar vrea asta.

Sta undeva prin apropiere, vede pe laptop si aude ce vor si aia e. Si cand se termina alimentarea la emitorul camerei, asta e, pierde legatura.
Daca le vei depista camerele, va fi prea tarziu, ca deja si-a facut damblaua.

Dar asa cineva de rand, mai greu sa-ti puna, ca nu poate intra in casa in absenta ta sau a familiei, ca aia trebuie sa o pui ca lumea, nu asa in 2 secunde pe masa, trebuie montata undeva ca lumea sa nu fie depistata prea curand, trebuie emitorul sa-l puna undeva ca nu merge asa o camera dse 4 cm sa emita cu una cu doua, sa tina alimentarea un timp.

| anonimg a răspuns:

Daca faci curatenie in casa le vei gasi. Verifici si ceasurile de pe perete, de mana, prelungitoarele de curent si chiar usb-urile sau alte articole mici sau mari, tablourile, si orice lucru de pe perete (unele pot fi doar audio si pot sta lejer chiar si intr-un buzunar).

Sau mai usor cu astfel de aparate:
https://www.emag.ro/......DF6LTJBBM/

| Sofer a răspuns:

Spionaj și sa vadă tot ce faci în casa.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca banuiesti ceva poti face planger la politie.

| melanya explică (pentru CodrutElian1990):

Dar nu am dovezi, doar bănuieli.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru melanya):

Atunci doar cu ajutorul unor specialisti particulari.

| Werrich a răspuns:

Detector Camere si Microfoane Spion iUni 308+
https://www.iuni.ro/......8-381.html

Cum poți detecta camere ascunse cu ajutorul unui smartphone cu Android?
https://service.laptop-direct.ro/......u-android/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MA, exista posibilitati de high tech care unii si le permit, dar nu are rost sa ne gandim noi la asa ceva, aici oamenii nu-s chiar asa inteligenti si rai, trebuie sa fi psihopat sa faci asa ceva, plus ca nu are nimeni asemenea posibilitate in Romania si nu s-ar alege o fata simpla ca victima. Adica, iti dai seama, cand te gandesti la posibilitate, te gandesti ce fel de om ar putea face asa ceva si de ce te-ar alege tocmai pe tine?
Asemenea secrete se intampla printre guverne, persoanele din inalta societate, oamenii de rand habar nu au ce exista.
Si da au fost puse si prin Romania, si asta se face de catre guverne (repet nu e nimeni in stare sa apeleze la asa tehnologie pentru asemenea fraude aici, avem o tara dezordonata ), acelea au fost aplicate de straini la acordul unor politicieni. Intr-o tara precum america, guvernul isi spioneaza cetatenii spre controlul lor, dar nu are rost sa vorbim despre asta noi.
Pentru oamenii de rand exista jocuri video...

| Adrian5575 a răspuns:

Este a 3-a intrebare de genul asta. Esti cam speriata de chestia asta cu spionajul si cu intratul in casa. Cine crezi ca te-ar spiona? Ai facut ceva ilegal si crezi ca esti urmarita?

| melanya explică (pentru Adrian5575):

Nu am făcut nimic ilegal.

| Mogiojojo a răspuns:

Dar camera telefonului pentru ce crezi ca e? laughing

| PsyhoChild a răspuns:

Cauta in colturi, rafturi, spatii din care o camera poate sa inregistreze toata incaperea, animale de plus, bibelouri, etc

| Bariel a răspuns:

Sunt profesionisti in domeniul asta, dar te costa o gramada de bani o operatiune dinasta ca la carte

| hacktek a răspuns:

La ora actuală sunt camere mascate în capul unui şurub de 3 milimetri. Se poate înlocui un şurub de la clanţă, spre exemplu, cu unul din acesta cu cameră.
O verificare atentă, amănunţită a încăperilor ia ceva timp, iar un dispozitiv special de detectare sisteme de spionaj costă mult.
Sunt de părere că bănuiala nu ţi se va adeveri, dar dacă totuşi aceste camere există, cu siguranţă că în scurt timp cel care le-ar fi montat se va da în vileag...
Varianta cu mersul la Poliţie nu ţine doar la o bănuială.

| Yrem3119 a răspuns:

Habar nu am cum le ai putea depista, dar din cate vad si iti citesc intrebarile, ti e teama de un fost iubit?

| Yrem3119 a răspuns:

Bai fratilor eu zic sa o sfatuiti sa plece din casa ei sa se mute o perioada cu cineva unde ar putea sa fie in siguranta. Mie mi se pare ca fata asta este destul de speriata de cineva, sau ma rog ii e teama de cineva...

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns:

Da. Orice e posibil, mai ales cu tehnologia din ziua de azi.
Scopul? Daca sunt puse de parintii, cu acordul tau si tu ai 2, 3, 5 ani si vreo bona care are grija de tine, scopul e sa nu te agreseze bona fizic sau verbal.
Daca sunt puse de altcineva, si sunt puse pe ascuns, vrea sa iti bata joc de tine, sa te vada gol etc.
Cum le depistezi? Pai mai intai te uiti dupa alea mari si evidente. Daca nu gasesti niciuna, verifica ceasul de pe perete, ornamentele din casa, tablourile etc. Orice obiect din casa este o posibila camera ascunsa.