| Xczpro01 a întrebat:

Este vreo problema dacă în laptopul meu se afla o memorie ram de 8 gb 2666mhz cl 19 și mai adaug încă o memorie 8 gb 2666 mhz dar cl15?(am un cpu 9300H si doar 2 sloturi pentru memorii ram)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu are sens sa maresti memoria cu alt tip, fiindca nu vei castiga nimic vizibil.
Schimba-ti memoria cu 2 bucati IDENTICE, cu care sa atingi memoria maxima si cu care memoria va functiuna in regim "Dual channel", cu viteza dubla.

| relian a răspuns:

Daca doresti sa adaugi memorie, ai 2 sloturi, si numai un stic acum de 8, poti pune inca o memorie de 8, dar cu specificatiile celei deja existente acolo.
Ori cauti specificatiile acelui laptop, vezi cit suporta maxim memorie ram, ca capacitate si specificatii, daca laptoul are ceva mai mic, pui alte 2 stikuri la maxim cit suporta.

Brandul nu conteaza, nu trebuie neaparat sa fie acelasi brand, trebuie sa aiba aceleasi spcificatii, ca viteza, ca frecventa si ce o mai fi importanta la ele.

| flixbuster a răspuns:

Nu ar trebui sa fie nici o problema. Firmware-ul din ziua de azi e suficient de destept incat sa identifice modul comun de functionare pentru ambele. Ideal, da, le iei fix cu aceeasi parametri. Dar merge si daca nu au fix aceeasi parametri.

Oricum, iti recomand memtest dupa ce adaugi al doilea modul. Elimini probleme de genul DOA (been there, done that) si asa te lamuresti si daca sunt compatibile. Eventual comanzi de la distanta sa poti returna daca ai probleme. Sau iei de la unii care te lasa sa returnezi oricum (eMAG parca au 30 de zile, nu conteaza ca nu ai luat online/de la distanta).

| Florian80 a răspuns:

Raspunsul e simplu: fa cum zici si daca laptopul. porneste si le "vede" pe ambele esti un om norocos! In caz contrat..."ghinion".