| Sabina_5567 a întrebat:

Esti mai in siguranta daca porti centura de siguranta sau daca nu o porti?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Centura este un element care asigura siguranta omului si este foarte importanta. centura trebuie purtata!

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Normal ar fi de dorit ca fiecare sa poarte centura. Testele facute pe masini la impact se fac cu centura pusa. Oricum la masinile noi, daca nu ai centura legata in caz de coliziune nu se deschide air-bag-ul. Unii spun, intr-adevar ca sunt accidente provenite tocmai din deschiderea brusca a air-bag-ului, sau din blocarea centurii si prin asta devenind imposibila evacuarea masinii. Nu stiu ce sa zic. Eu port mereu centura. Plec eu cu inima usoara la drum stiindu-ma in siguranta. Adica... nu sunt in siguranta, dar ma cred... happy

| kaumi a răspuns:

Categoric da. Am trait-o pe propria mea piele.

| stardeea a răspuns:

daca o porti normal, numeroase teste au aratat asta si o multime de o oamenii sau salvat purtand centura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratele meu lucreaza la politia rutiera si mereu imi povesteste ce au mai patit niste unii care n-aveau centura pusa...mai bine o porti, CREDE-MA!

| underground a răspuns:

asta e o intrebare gen "daca fac bungee jumping fara coarda patesc ceva?". Bineinteles ca esti mai in siguranta daca porti centura.

| yaky a răspuns:

cu siguranta da

| Cato_cato a răspuns:

Eu o port mereu dar, in caz ca doamne fereste am vreodata nevoie, am un cutter special in torpedo, sa pot sa o tai in caz de urgenta.

| estela24 a răspuns:

daca esti taximetrist, mai bine nu o porti, ca nu stii ce tembeli se suie la tine in masina. In rest, cred ca e mai bine sa ai centura pusa!